
Rury do nawadniania z polietylenu są produktem powszechnie używanym przez rolników i ogrodników. Znajdują zastosowanie w nawadnianiu upraw polowych, ogrodów i innych terenów zielonych. Z czego wynika duża popularność rur polietylenowych, czyli rur PE?
Zalety rur do nawadniania wykonanych z polietylenu
Rury do nawadniania z PE cechują się gładką powierzchnią wewnętrzną, dzięki czemu minimalizowane są opory przepływu, co jest szczególnie ważne w przypadku długich ciągów nawadniających.
Rura PE do nawadniania jest odporna na pękanie, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Profesjonalna rura do nawadniania nie powinna pęknąć nawet pod wpływem uderzenia w bardzo niskich temperaturach (poniżej 50°C).
Kolejną zaletą rur nawadniających jest ich obojętność fizjologiczna, dzięki której nie wprowadzają do środowiska żadnych zanieczyszczeń. Rury do nawadniania cechują się też odpornością na niekorzystne czynniki korozyjne znajdujące się w glebie.
Polietylenowe rury do nawadniania przy właściwym użytkowaniu mogą posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, a później mogą zostać poddane recyklingowi. Korzystając z takich rur nie przyczyniasz się bezpośrednio do zanieczyszczania planety.
Niski ciężar rur do nawadniania ułatwia ich transport i rozłożenie na dużej powierzchni. Z kolei szeroki wybór złączek skręcanych do rur PE umożliwia szybkie i łatwe wykonywanie połączeń - nie potrzebujesz do tego żadnego profesjonalnego sprzętu.
Rury do nawadniania pola uprawnego
Rury do nawadniania w rolnictwie występują w wersji do przesyłania wody oraz w wersji do nawinięcia na bęben deszczowni szpulowej (oba rodzaje rur do nawadniania możesz sprawdzić na https://rurape.pl).
Rury do przesyłania wody mogą być rozłożone zarówno na powierzchni, jak i pod powierzchnią ziemi. Są odporne na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury.
Rury do deszczowni mają grubszą ściankę, a jednocześnie są bardziej elastyczne, co sprawia, że dobrze znoszą częste nawijanie i odwijanie.
Rury do przesyłania wody w nawadnianiu upraw
Standardowe rury do przesyłu wody w nawadnianiu to popularne rury PE (dostępne na https://rurape.pl/rury-pe). Rury do nawadniania w rolnictwie mają stosunkowo duże średnice. Na polach uprawnych najczęściej spotyka się rury PE o następujących średnicach zewnętrznych: 63 mm, 75 mm, 90 mm oraz 110 mm.
Rury do deszczowni szpulowych nawadniających uprawy polowe
Rury do deszczowni ze względu na swoją elastyczność bywają też nazywane wężami do deszczowni (możesz je obejrzeć na https://rurape.pl/waz-do-deszczowni). Średnica takich rur jest uzależniona od modelu deszczowni, na bębnie której mają być nawinięte. Występują deszczownie szpulowe o różnych rozmiarach, dlatego zakres średnic rur do deszczowni też jest dość duży: 50 mm, 63 mm, 75 mm, 90 mm.
Rury do nawadniania deszczownianego
Rury do nawadniania ogrodów i terenów zielonych
Rury do nawadniania ogrodów i innych terenów zielonych zazwyczaj mają mniejsze średnice od rur nawadniających stosowanych w rolnictwie. Dwie najpopularniejsze średnice rur do nawadniania ogrodów to 25 mm oraz 32 mm, ale spotyka się także rury o innych średnicach zewnętrznych: 16 mm, 20 mm, 40 mm oraz 50 mm. Wszystko zależy od projektu systemu nawadniającego.
Ze wszystkich typów rur z tworzyw sztucznych, to właśnie rury polietylenowe najlepiej nadają się do nawadniania. Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć strat spowodowanych suszą, już teraz zaopatrz się w wytrzymałe rury PE.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- rurape.pl

Czytaj także
-
Złączki pneumatyczne - rodzaje i zastosowanie
Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze, ale i siłowniki pneumatyczne niezbędne jest używanie przewodów oraz złączek...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl