Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-07-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-07-17
Raport Greenpeace i EREC zapowiada dużą konkurencyjność OZE
Raport opublikowany 6 lipca przez organizację ekologiczną Greenpeace oraz Europejską Radę ds. Energetyki Odnawialnej (EREC) zawiera analizę jednego z wariantów rozwoju odnawialnych źródeł energii i paliw odnawialnych w perspektywie do roku 2050. Jedną z głównych konkluzji wynikających z tego dokumentu wydaje się być teza mówiąca do dużej konkurencyjności inwestycji w sektorze energetyki odnawialnej w stosunku do źródeł konwencjonalnych, dla których scenariusz rozwoju przewiduje się znaczący wzrost kosztów paliw i wytwarzania.

Dokument zatytułowany „Future Investment - A sustainable Investment Plan for the power sector to save the Climate”, powstał na kanwie styczniowego raportu „Energy [R]evolution”, który w zamierzeniu autorów stanowi alternatywę dla scenariusza przedstawionego w corocznym raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej. „Energy [R]evolution” nakreśla m.in. możliwość ograniczenia emisji CO2 o 50% do 2050 roku przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu gospodarczego na świecie.

„Future Investment” opiera się na analizie scenariusza rozwoju branży przy utrzymaniu bieżącej polityki w zakresie paliw i energetyki konwencjonalnej – ujętej terminem „bussiness as ussual”. Autorzy raportu zauważają, że tego typu scenariusz dla rynku energetyki konwencjonalnej będzie wiązał się z około 10-ciokrotnie większymi kosztami paliwa i nakładami na inwestycje dodatkowe, niż będzie to miało miejsce w przypadku energetyki odnawialnej.

Oszczędności w kosztach paliw mogą wynieść nawet do 202 mld dolarów rocznie, co oznacza, że koszty wprowadzenia scenariusza Greenpeace zwrócą się dziesięciokrotnie. Zdaniem autorów raportu przeznaczenie 250 mld dolarów, które co roku przeznaczane są w ramach dodatkowych subsydiów na energetykę opartą na węglu i gazie, na rozwój czystych technologii przyniesie dodatkowe oszczędności.

Według EREC światowy rynek turbin wiatrowych był wart w 2006 roku 18 mld euro, a cały rynek alternatywnych źródeł energii 50 mld dolarów. Gdyby udało się zrealizować strategię opracowaną przez Greenpeace wartość rynku energii odnawialnych wyniosłaby 288 mld dolarów w 2030 roku.

Autorzy raportu nalegają na konieczność szybkiego podejmowania decyzji odnośnie przyszłości energetyki opartej na źródłach odnawialnych. W następnym dziesięcioleciu wiele elektrowni na całym świecie zostanie wycofanych z eksploatacji i konieczne będzie zastąpienie ich nowymi jednostkami. Konieczność szybkiego wypracowania wspólnej strategii co do przyszłości energetycznej na świecie wzmacnia dodatkowo fakt, że kraje dynamicznie rozwijające się, takie jak Chiny, Indie, czy Brazylia, intensywnie rozbudowują swoją infrastrukturę energetyczną korzystając głównie ze źródeł kopalnych.

Pełna treść raportu „Future Investment - A sustainable Investment Plan for the power sector to save the Climate” jest dostępna na stornie Greenpeace:
http://www.greenpeace.org/raw/content/international/
press/reports/future-investment.pdf


(au)
Źródło:
www.greenpeace.org, scoop.co.nz
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także