Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-11-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-11-11
Raport Curulisa: branża utylizacyjna w najlepszej kondycji finansowej wśród spółek komunalnych
To już drugi taki raport przygotowany przez firmę Curulis
To już drugi taki raport przygotowany przez firmę Curulis

Firma Curulis już po raz drugi przygotowała raport przedstawiający kondycję finansową największych spółek komunalnych w Polsce. Pod uwagę brane były branże transportowa, wodociągowo-kanalizacyjna oraz utylizacji odpadów komunalnych. Spółki były oceniane pod względem płynności finansowej, rentowności i zadłużenia.

Badaniem empirycznym objęto 30 największych spółek komunalnych z 12 największych miast Polski – Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Wrocławia i Szczecina. Analizowane dane pochodziły ze sprawozdań finansowych spółek opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i obejmowały lata 2009-2012. Tak jak przed rokiem najlepsze wyniki zanotowały spółki branży utylizacji odpadów komunalnych. Największe zadłużenie oraz najniższy wskaźnik bezpieczeństwa finansowego dotyczy branży transportowej. Z kolei spółki wodociągowe uplasowały się głównie na pozycjach w środku rankingu.

Branża utylizacji odpadów komunalnych

W 2012 roku zarządzanie aktywami przyniosło najlepsze rezultaty spółkom działającym w branży utylizacji odpadów komunalnych. Pomimo, że od 2009 roku dostrzega się spadek średniej wartości stopy zwrotu z aktywów, to jednak jest to branża, która nadal osiąga wyraźną przewagę nad pozostałymi. W przypadku średniej stopy zwrotu z kapitału własnego występuje podobna tendencja. Branża utylizacji odpadów dużo efektywniej gospodaruje swoim kapitałem, aczkolwiek tu także wystąpił spadek wartości wskaźnika ROE od 2010 roku.

Średni poziom wskaźnika natychmiastowej płynności dla wszystkich analizowanych branż kształtował się w przedziale od ok. 0,6 do 1,7. Oznacza to, że w żadnej z branż nie została osiągnięta optymalna wartość badanego wskaźnika. Znacznie lepiej sytuacja przedstawiała się w 2011 roku, kiedy to średnia wartość wskaźnika kształtowała się w przedziale ok. 0,4-1,1. Branża utylizacji odpadów komunalnych odpadów uzyskała najwyższy wskaźnik bieżącej płynności, co może świadczyć o nieefektywnym wykorzystaniu kapitału przedsiębiorstw. Przyczyną może być np. przesadne gromadzenie środków finansowych, nadmierne utrzymywanie zapasów czy niespłacone należności.

Wskaźnik rotacji należności dla spółek utylizacji odpadów komunalnych osiągnął poziom bliski optymalnemu. Oznacza to, że badane spółki miewają problemy ze ściąganiem należności, co wymusza zamrażanie środków na dłuższy okres. Jednak analiza płynności pokazała, że średnio gromadzą one zbyt duże środki i utrzymują stałą nadpłynność, co oznacza, że ewentualne straty wynikające z trudności w egzekucji należności od odbiorców mają marginalne znaczenie.

Spółki z branży utylizacyjnej cechują się zdecydowanie największą efektywnością w gospodarowaniu środkami trwałymi. Jako jedyne osiągały co roku optymalny poziom wskaźnika. Nieco gorzej wypada wskaźnik cyklu rotacji należności, który mówi o tym, jak długo średnio spółka czeka na dopływ środków z należności. Im wyższy poziom wskaźnika, tym większe zagrożenie utraty płynności przez przedsiębiorstwo. Branża utylizacyjna wypada nieco gorzej pod tym względem od branży transportowej, ale związane jest to głównie z właściwą jej specyfiką.

Średni poziom zadłużenia kapitału własnego w 2012 roku dla branży utylizacyjnej wynosił 71,71%. Poziom tego wskaźnika w latach 2009-2012 dla branż wodociągowo–kanalizacyjnej i utylizacyjnej kształtował się na względnie równym poziomie z niewielkimi odchyłami i wynosił średnio ok. 62%. Optymalny stosunek długu do kapitału własnego wynosi jednak 1:1 (100%). Także wskaźnik trwałości struktury finansowania osiągnął korzystną wartość 63,83%. Oznacza to, że branża utylizacyjna cechuje się zadowalającym poziomem bezpieczeństwa finansowego.

W ogólnym rankingu spółek komunalnych Curulisa zdecydowanie zwyciężyły spółki z branży utylizacyjnej. Zajęły one 5 pierwszych miejsc, co świadczy o ogromnej przewadze tej branży nad pozostałymi. W zestawieniu samych spółek utylizacji odpadów nie nastąpiły żadne diametralne zmiany w stosunku do roku poprzedniego. Na pierwszym miejscu w rankingu ponownie znalazła się łódzka spółka MPO Łódź Sp. z o.o., która osiągnęła najwyższe wyniki pod względem rentowności aktywów i kapitału własnego. Niewiele gorsze wyniki osiągnęła spółka MPO Szczecin Sp. z o.o.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Raporty rynkowe

Źródło:
curulis.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także