Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-26
Raport BirdLife Europe: Czy OZE w Polsce będą naprawdę zielone?
Raport BirdLife Europe: Czy OZE w Polsce będą naprawdę zielone?
Raport BirdLife Europe: Czy OZE w Polsce będą naprawdę zielone?
Według raportu BirdLife Europe „Dążąc do wypełnienia celów energetycznych Europy w zgodzie z przyrodą”, Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, który nadal nie posiada map pokazujących wrażliwość przyrody na poszczególne rodzaje energii odnawialnej.

Jest to pierwszy raport podsumowujący w skali całej Europy wpływ energii ze źródeł odnawialnych na przyrodę. W jego przygotowaniu brało udział Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

„Energia słońca, wiatru, oceanów oraz lasów może być wykorzystywana bez szkody dla europejskich ptaków i innych zwierząt, ale potrzebne są dobre rozwiązania prawne. Większość technologii wykorzystywania odnawialnych źródeł energii nie czyni ptakom krzywdy, pod warunkiem, że unika się ich lokalizacji w najbardziej newralgicznych miejscach. Jednak bez odpowiednich rozwiązań, skala potrzebnych inwestycji mogłaby sprawić, że ekspansja energii odnawialnej stałaby się znacznym zagrożeniem dla europejskiej – już teraz zmniejszającej się – różnorodności biologicznej” – mówi Magdalena Zadrąg z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Polska zobowiązała się zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie i chłodnictwie do 16,5 %, w elektroenergetyce – 16,8% a w transporcie – 9,6% do roku 2020. Oznacza to, że w 2020 roku 15% wykorzystywanej w Polsce energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Według założeń rządowych udział energii wodnej oraz słonecznej w Polsce zostanie utrzymany mniej więcej na dzisiejszym poziomie, największy wzrost wykorzystania zakładany jest w energii wiatrowej oraz w wykorzystaniu energetycznym biomasy. Raport wskazuje m.in., że Polska mogłaby inwestować więcej w energię słoneczną, ponieważ w Polsce wykorzystuje się jej bardzo niewiele.

Ponad cztery piąte inwestycji do roku 2020 będzie wykorzystywało technologie takie jak kolektory słoneczne czy elektrownie wiatrowe, stanowiące niewielkie ryzyko dla przyrody. Chociaż biopaliwo, tamy i elektrownie wodne mogą zagrażać europejskiej przyrodzie, to jednak ich zastosowanie może być ograniczone, a emisja dwutlenku węgla może być obniżona szybciej, jeśli rządy poszczególnych państw europejskich sprawią, że rewolucja w energii odnawialnej będzie naprawdę zielona.

Raport został przedstawiony w Brukseli i skierowany do Dyrekcji ds. Energii i Środowiska, Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Europejskiej Rady Energii Odnawialnej.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
otop.org.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także