Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-03-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-03-06
Przetarg na budowę największej w Portugalii elektrowni wiatrowej
Przetarg na budowę największej w Portugalii elektrowni wiatrowej
Przetarg na budowę największej w Portugalii elektrowni wiatrowej
Sześć z dwunastu największych konsorcjów z europejskiego sektora energetycznego jest branych pod uwagę, jako potencjalni uczestnicy przetargu na budowę 1500 MW elektrowni wiatrowej w Portugalii. Dzięki inwestycji moc produkcyjna elektrowni wiatrowych w tym kraju zwiększy się dwukrotnie. Portugalia w 2005 roku była światowym liderem we wdrażaniu nowoczesnych projektów w zakresie energii odnawialnej.

Na liście firm, które mają wziąć udział w przetargu są wymieniane: Mota-Engil, miejscowe firmy energetyczne Galp Energia oraz Enersis, oraz jedna z firm związanych z Australiską grupą Babcock & Brown. Pod uwagę brane są również hiszpańskie firmy Iberdrola oraz Gamesa, które w styczniu ubiegłego roku ogłosiły budowę turbin wiatrowych dla Portugalii. Inni potencjalni uczestnicy to włoski Enel, hiszpańskie konsorcjum Union Fenowa, portugalska grupa energetyczna EDP, oraz niemieckie Enercon i Generg – będące częściowo własnością francuskiego koncernu Suez.

Dzięki projektowi powstanie 1600 nowych miejsc pracy, głownie w sektorze związanym z produkcją generatorów i turbin wiatrowych. Rząd wyłoży na zamówienia z państwowej kasy 900 milionów euro. Na początek planowane jest uruchomienie bloku o mocy 1000 MW, następnie dodatkowe 500 MW. Moc wytworzona w elektrowni zapewni elektryczność dla 750 tys. gospodarstw domowych i będzie stanowić 1/4 mocy wszystkich instalacji powstałych w ostatnim roku na terenie Unii Europejskiej. 10-milionowa Portugalia importuje aż 86% potrzebnej energii. Aby zmniejszyć rozmiary zależności energetycznej w ostatnim czasie rząd bardzo wymiernie wspiera rozwój sektora energii odnawialnej (energia wiatrowa, wodna, solarna). Pozwala jej to również w dużej mierze respektować rozporządzenia zawarte w protokole z Kyoto. W przeciągu 13 lat, pomiędzy 1990 a 2003 rokiem Portugalia zmniejszyła emisję trujących związków o 37%, co jest trzecim najlepszym wynikiem na świecie.

Oprócz sektora „wiatrowego” Portugalia stawia również na rozwój innych gałęzi energii odnawialnej. Plany przewidują budowę nowoczesnej elektrowni wodnej zlokalizowanej nad rzeką Sabor. Jest to ostania duża rzeka, na której nie zainstalowano jak dotąd zapory wodnej. Dodatkowo w planach znajduje się również budowa największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PlanetARK
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także