
Aż 90% produkowanych w Polsce odpadów pochodzi z działalności przemysłowej. Firmy, które zajmują się ich odbieraniem i przetwarzaniem, próbują wyjść na przeciw rosnącym wymaganiom przedsiębiorców, co istotnie zmieniło rynek gospodarowania odpadami w Polsce. Po pierwsze oczekuje się kompleksowych usług, a po drugie spełnienia określonych wymogów ekologicznych.
Zdaniem Anny Nowakowskiej, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Stena Recycling, jest to trend od dawna występujący w Europie Zachodniej i Skandynawii, czyli duży nacisk na CSR (Społeczną Odpowiedzialność Biznesu) i zrównoważony rozwój.
"Te wymagania - mówi Nowakowska - są w tej chwili nakładane na przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami. Stawiane są bardzo konkretne oczekiwania, np. dotyczące tego, aby realizować konkretne plany zakładające już nie tylko odzysku odpadów, lecz także poziomu uzyskanego recyklingu. Chcą, aby sprzęt, którym się posługujemy, uwzględniał takie aspekty, jak zmniejszenie emisji dwutlenku węgla."
Ponadto klienci firm zajmujących się gospodarką odpadami coraz częściej oczekują, aby zadbały one również o odpowiedni poziom wiedzy na temat odpadów wśród pracowników.
Według GUS głównym źródłem odpadów są górnictwo i przemysł wydobywczy (ok. 52%), przetwórstwo przemysłowe (22%) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną (ponad 18%).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biztok.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-