Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-03-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-03-16
Prototypowy bioreaktor do oczyszczania spalin
Prototypowy bioreaktor do oczyszczania spalin
Prototypowy bioreaktor do oczyszczania spalin
Firma GreenFuel Technologies Corporation ma w planie użycie małych, zielonych alg w celu oczyszczania gazów powstających w procesach produkcji energii. Gazy zostałyby przetworzone na bipaliwo – etanol lub bio-diesel. Badania wspomagane są przez naukowców z MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Pomysł użycia glonów do takich celów zrodził się pierwotnie w laboratoriach NASA. Metoda sprawdza się w przypadku tradycyjnych elektrowni opalanych węglem. Zastosowanie filtrów w postaci glonów redukuję emisję dwutlenku węgla o 40% a tlenków azotu o 86%. Technologia polega na użyciu specjalnie ukształtowanych rur przez które przepływa woda i gazy spalinowe.

Jak twierdzi Isaac Berzin, profesor MIT oraz założyciel GFTC „jest to naprawdę duża i wzniosła idea”. Pomysł oczyszczania spalin pomocą alg nie jest nowy, aczkolwiek GreenFuel dokonał dwóch znaczących odkryć, które mogą się przyczynić do jego upowszechnienia. Pierwsze polegało na wynalezieniu techniki hodowli odpowiednich gatunków glonów. Przede wszystkim zwiększono efektywność ich „działania” oraz przedłużono żywotność alg. Do momnetu opracowania nowych rozwiązań były to “pięty achillesowe” dotychczasowych projektów. Dzięki odpowiedniej hodowli można dzisiaj wyselekcjonować glony odpowiednie do swojego przeznaczenia, np. inne dla małych fabryk, inne dla potężnych elektrowni.

Drugie udoskonalenie polegało na optymalizacji procesu samo-rozrostu glonów, uzyskano to dzięki zastosowaniu trójkątnego kolektora rurowego. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność „wyłapywania” cząsteczek gazu przez glony. Geometria urządzenia upraszcza również zbieranie glonów, ponieważ siła grawitacji powoduje samoczyszczenie zarośniętych rur.

Zebrane w ten sposób algi mogą być przetworzone na bio-diesel, etanol lub inny produkt, który może być przeznaczony na sprzedaż. GreenFuel otrzymał w ostatnim czasie 11 milionów dolarów na badania, obecnie negocjuje z New York State Energy Research Group możliwość przeprowadzenia testów w stanowych elektrowniach.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także