
8 kwietnia Rząd przyjął projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który zakłada m.in. wprowadzenia nowego systemu wsparcia dla OZE opartego o aukcje. Celem zmian jest uproszczenie procedur koncesyjnych oraz wprowadzenie prosumenckiego wytwarzania energii.
System aukcyjny ma zacząć działać w 2015 roku. Do tego czasu wciąż funkcjonował będzie obecny system wsparcia oparty na zielonych certyfikatach dla istniejących instalacji OZE. Po 2015 wytwórcy będą mieli natomiast wybór między pozostaniem w starym systemie i przystąpieniem do nowego.
System aukcyjny będzie działał według zasady, że to rząd ocenia zapotrzebowanie na energię z OZE (kierując się chociażby polityką klimatyczną UE) i rozpisuje aukcje na jej dostarczenie dla poszczególnych technologii. Ci, którzy zaproponują najniższe ceny, otrzymają gwarancję wsparcia przez 15 lat, przy czym cena energii będzie w tym czasie dostosowywana do poziomu inflacji.
Ministerstwo Gospodarki zapewniło, że 25% puli wsparcia będzie zarezerwowane dla mniejszych instalacji o mocy poniżej 1 MW. Ma to pozwolić na szersze wykorzystanie lokalnie dostępnych zasobów. Określenie szczegółowych warunków aukcji będzie leżało w gestii ministra gospodarki - będzie on wyznaczał tzw. „cenę referencyjną", czyli maksymalną, za jaką będzie można zakupić w danym roku energię z OZE.
Wdrożenie ustawy będzie kosztować około 4 mld zł, którą to kwotę będą musieli pokryć konsumenci. W roku, w którym w życie wejdzie ustawa, za każdą zużytą MWh dopłacą oni 2,27 zł opłaty OZE.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
-
-
-