Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-24
Prąd ze słońca: to się opłaca
Ilustracja nadesłana (WFOŚiGW we Wrocławiu )
Ilustracja nadesłana (WFOŚiGW we Wrocławiu )

Wrocławska Elektrownia Słoneczna po roku działania zmniejszyła emisję CO2 do atmosfery o 600 ton i wytworzyła o 10 procent więcej energii elektrycznej niż zaplanowano. To największa miejska, rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i unikatowa w Europie. Blisko trzy tysiące paneli słonecznych produkuje prąd ze słońca na 35 dachach wieżowców. Nowatorski projekt wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Mieszkańcy nie ponieśli żadnych kosztów w związku z uruchomieniem Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Przedsięwzięcie wsparły fundusze ekologiczne: NFOŚiGW oraz c. - Inwestycje trwały półtora roku. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przeznaczyła na ten cel łącznie 4,2 mln złotych pochodzących z ogólnopolskiego programu Prosument - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - W tej kwocie 1,7 mln złotych to dotacje a 2,5 mln złotych to pożyczki wypłacone na preferencyjnych warunkach - dodaje.

Podczas roku funkcjonowania WES udało się wyprodukować o prawie 10 proc. więcej energii elektrycznej niż zakładały prognozy. Dokładnie o 60 tys. kWh. Instalacje miały ograniczyć o 557 ton emisję CO2 do atmosfery.

Zredukowały ją o 600 ton. Z inwestycji korzystają zarówno ludzie jak i środowisko. Piętnaście tysięcy wrocławian otrzymało tańszy prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne (o łącznej powierzchni 0,5 ha) dla oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych.

– Na pracę elektrowni słonecznej wpływa jakość ogniw w panelach fotowoltaicznych, ich łączna powierzchnia oraz liczba słonecznych godzin w ciągu roku. Wyniki, jakie uzyskaliśmy, świadczą o wydajności eko-instalacji i o tym, że obecne warunki atmosferyczne sprzyjają inwestowaniu w fotowoltaikę - mówi Marek Dera, Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. - Mamy za sobą bardzo słoneczny rok – dodaje. Nasłonecznienie w naszej strefie klimatycznej od lat rośnie. W kwietniu ubiegłego roku odnotowano we Wrocławiu aż 284,3 słoneczne godziny. Dziesięć lat wcześniej było ich w tym miesiącu 188,2, a w 2001 r. – 150. - Udało nam się pozyskać zaskakująco dużo czystej energii w pierwszym roku działania naszej elektrowni – mówi Józef Śnieżek, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – Planujemy rozbudowę elektrowni i kolejne projekty ekologiczne.

Chcemy m.in. pilotażowo w czterech budynkach uruchomić pompy ciepła, które, współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody – dodaje.

Rok Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej w liczbach:

· 760 tys. kWh produkcji energii elektrycznej z OZE – prognozowana: 700 tys. kWh;

· 600 ton rocznie mniej emisji CO2 – prognozowana: 557 ton CO2 mniej;

· 120 tys. zł roczne koszty energii - 425 tys. zł koszty roczne energii przed instalacją elektrowni;

· 303 tys. zł roczna rata spłaty pożyczki wraz z odsetkami;

· 15 tys. mieszkańców Spółdzielni korzystających z czystej energii w częściach wspólnych ich budynków.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
WFOŚiGW we Wrocławiu

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :