Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-06-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-06-21
Poszukiwanie Zielonej Stolicy Europy w 2015 roku
Poszukiwanie Zielonej Stolicy Europy w 2015 roku

Po raz szósty rusza konkurs organizowany przez Komisję Europejską - „Zielona Stolica Europy w 2015 r.", którego celem jest wspieranie miast europejskich, by stały się miejscami, gdzie żyje się zdrowo, przyjemnie i zgodnie z naturą.

Konkursowi przyświecają trzy cele:
- wyróżnienie miast, które mogą poszczycić się uznanym dorobkiem w dziedzinie ochrony środowiska;
- zachęcenie miast do stawiania sobie ambitnych celów w zakresie poprawy standardów ekologicznych i zrównoważonego rozwoju;
- inspirowania pozostałych miast jako wzór do naśladowania, a także propagowanie najlepszych praktyk i doświadczeń we wszystkich miastach Europy.

Uczestniczenie w konkursie może być okazją do dokonania przeglądu osiągnięć w zakresie ochrony środowiska oraz do pochwalenia się tymi osiągnięciami, a także do zaprojektowania zrównoważonego rozwoju miasta dla jego obywateli – mówi europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik.

Do konkursu o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2015 r. może stawać każde europejskie miasto posiadające powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Konkurs jest otwarty dla miast państw członkowskich UE, państw przystępujących (Chorwacja), państw kandydujących (Turcja, Macedonia, Czarnogóra, Islandia i Serbia) oraz wszystkich państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia i Liechtenstein). W państwach, gdzie nie ma miast posiadających powyżej 200 tys. mieszkańców, do konkursu dopuszcza się największe miasto.

Kandydatury ocenia się na podstawie 12 kryteriów: lokalny wkład w zwalczanie zmiany klimatu na świecie, transport zorganizowany z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju, miejskie tereny zielone o zrównoważonej gospodarce gruntami, ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, jakość lokalnego powietrza atmosferycznego, zanieczyszczenie hałasem, wytwarzanie odpadów i gospodarka odpadami, zużycie wody, oczyszczanie ścieków, ekoinnowacje i trwałe zatrudnienie, zarządzanie środowiskiem przez władze lokalne i efektywność energetyczna.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest wynikiem inicjatywy podjętej przez miasta z ambitną wizją w dziedzinie ochrony środowiska. Pomysł nadawania tytułu pojawił się po raz pierwszy podczas spotkania, które odbyło się 15 maja 2006 r. w Tallinie z inicjatywy byłego burmistrza tego miasta - Jüri Ratasa. Piętnaście europejskich miast oraz stowarzyszenie miast Estonii podpisało wówczas porozumienie w sprawie ustanowienia tego tytułu.

Jak dotąd tytuł Zielonej Stolicy Europy na lata 2010-2013 uzyskały cztery miasta: Sztokholm, Hamburg, hiszpańskie miasto Vitoria-Gasteiz i francuskie Nantes. Nazwa miasta, któremu przyznano tytuł na 2014 r., zostanie ogłoszona dnia 29 czerwca.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ec.europa.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także