
Do Sejmu trafił projekt posłów PiS, który zakłada, że wiatrak produkujący prąd ma znajdować się w odległości od najbliższych budynków mieszkalnych nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości. Taka sama odległość ma też być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 i Leśnych Kompleksów Promocyjnych.
Wiatraki będą mogły być budowane tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak tłumaczą autorzy, chodzi o to, żeby nie było takiej sytuacji, w której na przykład ktoś nie wie, że w jego sąsiedztwie ma być, czy jest budowany wiatrak.
Posłowie PiS chcą też, by cała elektrownia wiatrowa była traktowana jako budowla i by – w razie awarii – stosować do niej przepisy dotyczące katastrof budowlanych. Obecnie wiatrak składa się – według prawa – z części budowlanej i części technicznej.
W ostatnim czasie w Polsce powstały setki stowarzyszeń, których celem jest walka z "wiatrowymi" inwestycjami. "Według naszych danych takich stowarzyszeń jest już nawet ponad tysiąc – mówi Aleksandra Kruszyna-Ksepko ze Stowarzyszenia Nasza Sprawa, które walczy z inwestycjami wiatrowymi na Mazowszu. To świadczy o tym, że mieszkańcy nie chcą wiatraków. Owszem, znam takich, którzy są ich zwolennikami – to właściciele działek, na których wiatraki postawiono, innych nie spotkałam. Ten projekt spełnia nasze oczekiwania. Liczymy na to, że zostanie uchwalony do połowy roku, tak zapewniali nas parlamentarzyści z naszego regionu."
Zdaniem przedstawicieli branży wiatrowej, jeżeli ustawa PiS wejdzie w życie, będzie to praktycznie oznaczało koniec rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Zwolennicy wiatraków powołują się na badania naukowców, które nie wskazują na szkodliwość farm wiatrowych dla zdrowia, przeciwników to jednak nie przekonuje.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-