Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-06-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-06-14
Portugalia rozpoczęła budowę elektrowni słonecznej
Portugalia rozpoczęła budowę elektrowni słonecznej
Portugalia rozpoczęła budowę elektrowni słonecznej
W ubiegłym tygodniu w Portugali ruszyła budowa największej na świecie elektrowni słonecznej (PV). Elektrownia budowana jest w okolicach miasta Sepra w rejonie Alentejo, w odległości 200km na południowy wschód od Lizbony, w sercu rolniczej prowincji. Na położenie inwestycji znaczący wpływ miały: charakter terenu – łagodna wzgórza, oraz to iż rejon inwestycji należy do najbardziej nasłonecznionych miejsc w Europie.

Elektrownia będzie obejmowała obszar 60 hektarów na południowych stokach wzgórz pokrytych gajami oliwnymi. Szacowana moc to 11 MW, co pozwoli w zupełności pokryć zapotrzebowanie około 8 tys. gospodarstw domowych. Kolektory słoneczne skupiające promienie słoneczne będą zbudowane z 52 tys. modułów fotowoltaicznych. Panele słoneczne, dla zapewnienia jak najlepszej sprawności działania elektrowni, będą obracały się wraz z ruchem Słońca i umieszczone zostaną na wysokości 2 m nad trawą, na której będą wypasać się owce. Kontrolę na ruchem paneli zapewniał będzie system o nazwie PowerTracker, opracowany przez firmę PowerLight. Firma, która opracowała system śledzenia ruchu słońca będzie jednocześnie zarządzała i kontrolowała cały obiekt. W budowę paneli fotowoltaicznych amerykański koncern General Electric i PowerLight Corporation oraz portugalska spółka zajmująca się energią ze źródeł odnawialnych Catavento zainwestują 75 mln dolarów.

Budowa elektrowni ma na celu zmniejszenie zależności Portugalii od importowanej energii, oraz ograniczenie ilości emisji gazów cieplarnianych przyczyniających się do zmian atmosferycznych. Emisja tych gazów w Portugalii wzrosła od końca lat 90. aż o 37 procent. Przedstawiciel spółki Catavento – Piero Dal Maso powiedział że elektrownia w Serpa może stanowić podwaliny nowej energetyki w Portugalii, a uzyskana z niej energia pozwoli uniknąć emisji 30 ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Pod względem zmniejszenia bezrobocia w regionie, elektrownia nie wniesie znaczących zmian, ponieważ panele słoneczne zostaną wyprodukowane zagranicą i dostarczone na miejsce budowy.

Budowa elektrowni słonecznej nie jest odosobnionym przypadkiem inwestycyjnym lecz początkiem planów Portugalii na zwiększenie dostaw energii ze źródeł odnawialnych. W niedalekiej przyszłości planowane jest utworzenie kolejnych obiektów tego typu .

(ap)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także