
Wraz z początkiem sezonu grzewczego, na który nałożyły się niekorzystne warunki meteo, w Polskich miastach znacznie zwiększył się poziom stężenia pyłów PM10, PM2,5 w powietrzu. Główny Inspektor Ochrony Środowiska przypomniał samorządom, że mają obowiązek informowania mieszkańców o występowaniu poziomu zanieczyszczenia groźnego dla zdrowia.
Jednym z powodów fatalnego stanu powietrza na południu Polski jest ukształtowanie terenu, brak wiatru i opadów oraz intensywna emisja pyłu drobnego szczególnie z indywidualnych pieców i kotłów grzewczych, powoduje kumulację zanieczyszczeń powietrza do poziomów zagrażających zdrowiu ludzi.
Rzeczniczka GIOŚ Magdalena Ciupak-Zarzycka zauważyła, że gdy stężenia pyłów przekraczają 200 mikrogramów/m3, władze lokalne powinny informować ludzi o ryzyku dla zdrowia przy przebywaniu na otwartym powietrzu.
Według danych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w piątek duże zanieczyszczenia powietrza występowały w Dzierżoniowie, Legnicy, Kłodzku i zachodniej części Wrocławia (woj. dolnośląskie). Podobnie było woj. lubuskim (Zielona Góra, Żary), woj. małopolskim (Kraków, Trzebinia), woj. podkarpackim (Przemyśl), także w woj. śląskim (Rybnik, Wodzisław Śląski, Gliwice).
Najgorsza sytuacja jest w Krakowie. Prezydent miasta Jacek Majchrowski polecił podjęcie działań mających na celu ograniczenie wjazdu do centrum miasta samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Zaapelował także do mieszkańców, aby ci w miarę możliwości ograniczyli korzystanie z prywatnych środków transportu i przesiadali się do komunikacji miejskiej. Polski Alarm Smogowy żąda jednak bardziej radykalnych działań.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-