Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-11-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-11-07
Południe Polski tonie w smogu
Tak w ostatnich dniach wygląda Kraków
Tak w ostatnich dniach wygląda Kraków

Wraz z początkiem sezonu grzewczego, na który nałożyły się niekorzystne warunki meteo, w Polskich miastach znacznie zwiększył się poziom stężenia pyłów PM10, PM2,5 w powietrzu. Główny Inspektor Ochrony Środowiska przypomniał samorządom, że mają obowiązek informowania mieszkańców o występowaniu poziomu zanieczyszczenia groźnego dla zdrowia.

Jednym z powodów fatalnego stanu powietrza na południu Polski jest ukształtowanie terenu, brak wiatru i opadów oraz intensywna emisja pyłu drobnego szczególnie z indywidualnych pieców i kotłów grzewczych, powoduje kumulację zanieczyszczeń powietrza do poziomów zagrażających zdrowiu ludzi.

Rzeczniczka GIOŚ Magdalena Ciupak-Zarzycka zauważyła, że gdy stężenia pyłów przekraczają 200 mikrogramów/m3, władze lokalne powinny informować ludzi o ryzyku dla zdrowia przy przebywaniu na otwartym powietrzu.

Według danych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w piątek duże zanieczyszczenia powietrza występowały w Dzierżoniowie, Legnicy, Kłodzku i zachodniej części Wrocławia (woj. dolnośląskie). Podobnie było woj. lubuskim (Zielona Góra, Żary), woj. małopolskim (Kraków, Trzebinia), woj. podkarpackim (Przemyśl), także w woj. śląskim (Rybnik, Wodzisław Śląski, Gliwice).

Najgorsza sytuacja jest w Krakowie. Prezydent miasta Jacek Majchrowski polecił podjęcie działań mających na celu ograniczenie wjazdu do centrum miasta samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Zaapelował także do mieszkańców, aby ci w miarę możliwości ograniczyli korzystanie z prywatnych środków transportu i przesiadali się do komunikacji miejskiej. Polski Alarm Smogowy żąda jednak bardziej radykalnych działań.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
wyborcza.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także