
Hertie School of Governance z Berlina przeprowadziła badania, z których wynika, że polskie gminy widzą w OZE szanse na rozwój. Badanie pod koniec 2013 roku przeprowadziło dwóch polskich prawników naukowych z Hertie School of Governance, Andrzej Ancygier oraz Kacper Szulecki.
Aż 69% ankietowanych samorządowców przyznało, że widzi w OZE szansę na rozwój. 61% gmin uważa, byłaby to inwestycja w przyszłość, a 59% spodziewałoby się zysków z OZE dla lokalnego budżetu.
Z badań wynika także, że mieszkańcy gmin pozytywnie oceniają takie formy OZE jak elektrownie fotowoltaiczne i wodne. Bardziej sceptyczni pozostają w stosunku do biogazowni i elektrowni wiatrowych.
Samorządy najchętniej wsparłyby energetykę słoneczną (85%), następnie energetykę wiatrową (65%), energetykę wodną (58%) i geotermalną (54%). Tylko połowa chciałaby wsparcia gazu łupkowego i zaledwie 19% energetyki jądrowej. Węgiel kamienny i brunatny poparło odpowiednio 28% i 18%.
"Zaskoczyła mnie rozbieżność w tym, jak władze gmin podchodzą do odnawialnych źródeł energii i jak widzą opinie mieszkańców na temat tych inwestycji - komentuje Andrzej Ancygier. Jednak ciekawe jest również to, że samorządy zupełnie inaczej podchodzą do polityki energetycznej niż polski rząd, który bardziej promuje energię atomową i pochodzącą ze źródeł kopalnych."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gramwzielone.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-
-