Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-07-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-07-15
Polski rząd wytycza kierunki rozwoju biogazowi rolniczych
Jak donosi PAP, we wtorek 14 lipca, rząd przyjął dokument dotyczący rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020. Instalacje biogazowe mogą powstawać nawet na obszarach Natura 2000, a produkowany gaz ma być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Biogazownie stanowią jeden z najważniejszych celów wyznaczonych przez "Politykę energetyczną Polski do 2030". Zapisano w niej wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii do 15 proc., a na rynku paliw transportowych do 2020 r. o 10 proc.

"Instalacje takie umożliwią dostawy biogazu rolniczego (o jakości gazu ziemnego) do gospodarstw domowych wsi i miasteczek oraz podmiotów gospodarczych. Ponadto umożliwią tworzenie tzw. lokalnych łańcuchów wartości dodanej, aktywizując gospodarczo wsie oraz zwiększając zatrudnienie na małych rynkach lokalnych" - czytamy w komunikacie CIR.

Z informacji podanych przez CIR wynika, że w Polsce może zostać wytworzone ok. 1,7 mld m sześc. biogazu rocznie, co mogłoby pokryć ok. 10 proc. zapotrzebowania na gaz lub w całości zabezpieczyć potrzeby odbiorców z terenów wiejskich. Ocenia się, że dzięki biogazowniom możliwe będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w wysokości 3,4 mln ton rocznie.

Koszt jednej biogazowni to kilkanaście milionów złotych. Ministerstwo Gospodarki chce, by część środków na inwestycje pochodziła z programów unijnych (np. programu Infrastruktura i Środowisko) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pod koniec 2009 r. w Polsce były cztery biogazownie rolnicze funkcjonujące przy chlewniach. Zlokalizowane są w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także