Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-11-15 | Ostatnia aktualizacja: 2006-11-15
Polska i Litwa chcą wspólnie budować elektrownię jądrową

Polska i Litwa chcą wspólnie budować elektrownię jądrową
Pomysł wspólnego przedsięwzięcia wyszedł od strony litewskiej już kilka miesięcy temu, kiedy to rząd Litwy zaprosił Polskę do wspólnej inwestycji. Takie posunięcie byłoby dla Polski bardzo korzystne, ponieważ pozwoliłoby naszym fachowcom pracującym w Ignalinie na zaznajomienie się ze specyfiką pracy w elektrowni jądrowej. Możliwe byłoby również określenie faktycznych kosztów wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni jądrowej.
Zgromadzone doświadczenie mogłoby zostać wykorzystane w Polsce przy budowie i eksploatacji krajowej elektrowni jądrowej. Tak zaawansowana współpraca wpłynęłaby również na zwiększenie znaczenia mostu energetycznego Polska – Litwa. Rozmowy na ten temat będą prowadzone na szczeblu rządowym.
Wykorzystywana jeszcze w pełni stara proradziecka elektrownia Ignalina, przypominająca tą z Czarnobyla, zaspokaja obecnie 70% zapotrzebowania na energię Litwy. Litwini nie mogą zwlekać z rozpoczęciem budowy nowej, ponieważ już w 2009 roku zostanie wyłączony ostatni blok ignalińskiej elektrowni. Całkowicie nowy obiekt ma powstać około 2019 roku za blisko 3 mld euro. Plany budowy nowej elektrowni mają poparcie aż 80% Litwinów.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-