Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-03-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-03-08
Polska dostanie 3,5 mld euro z UE na walkę ze skutkami globalnego ocieplenia
Duże miasta mogą liczyć na spore środki na walkę ze skutkami ocieplenia
Duże miasta mogą liczyć na spore środki na walkę ze skutkami ocieplenia

W ramach zatwierdzonego przez Komisję Europejską Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 polski sektor środowiska dostanie 3,5 mld euro. Ministerstwo ma zamiar stworzyć dzięki tym pieniądzom projekt przeciwdziałania negatywnym skutkom ocieplania się klimatu.

Według prognoz do końca tego stulecia globalna temperatura wzrośnie o około 4 stopnie Celsjusza, w Polsce - od 2 do 4 stopni. "Mamy dane historyczne - mówi dr inż. Bogdan Bąk z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego w Bydgoszczy - sięgające od drugiej połowy XIX wieku do chwili obecnej, na podstawie których można wykonywać dość dokładne modele tego, co czeka nas w przyszłości. Nie ma wątpliwości, że ilość i intensywność zjawisk ekstremalnych w pogodzie będzie się zwiększać."

Ministerstwo Środowiska chce nakłonić wszystkie duże miasta do opracowania własnych planów uwzględniających zmianę klimatu. W Polsce jest 17 miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Każde z nich może liczyć na niemałą dotację z puli 3,5 mld euro i prowadzić własną politykę środowiskową. Tymczasem resort zlecił różnym zespołom naukowym w kraju opracowanie raportów dotyczących wpływu globalnego ocieplenia na wszystkie gałęzie gospodarki. Na przykład bydgoscy naukowcy pracowali na zlecenie Ministerstwa dwa lata badając wpływ zmian klimatycznych na uprawy rolne.

"Na razie chodzi o wypracowanie wspólnego stanowiska fachowców różnych dziedzin - mówi Rafał Maszewski, współpracownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - ale już dziś wiadomo, że przed zmianami klimatu będziemy musieli chronić ludność. Przede wszystkim należy zmienić prawo, aby władze lokalne lepiej i szybciej mogły reagować na ekstremalne zjawiska pogodowe. Na pewno trzeba też pomyśleć o zwiększeniu norm wytrzymałości różnych budowli na uderzenia wichur."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pomorska.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także