
Polska przystąpiła do Koalicji na Rzecz Klimatu. Jest to inicjatywa Programu Środowiskowego ONZ. Koalicja skupia państwa podejmujące działania na rzecz ograniczania zanieczyszczeń wynikających z emisji rożnych gazów cieplarnianych.
Polska jako pierwszy kraj z Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiła do Koalicji na Rzecz Klimatu (ang. Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-Lived Climate Pollutants – CCAC). Globalne szczyty klimatyczne koncentrują się na kwestii emisji dwutlenku węgla. Tymczasem za groźniejsze uznawane są tzw. zanieczyszczenia krótkotrwałe. Zaliczane do nich są metan, sadza czy fluorowęglowodory. - Te ostatnie nie tylko przyczyniają się do wzrostu temperatury na Ziemi, ale mają również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Właśnie po to żeby ograniczać emisje tych zanieczyszczeń, została powołana Koalicja na Rzecz Klimatu i Czystego Powietrza. Stanowi ona prestiżowe forum międzynarodowe działające w obszarze polityki klimatycznej i ochrony jakości powietrza i stawia sobie za cel uzupełnienie głównych wątków dyskusji jaka toczy się na forum UNFCCC - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.
Ministerstwo wskazuje, że w polskich miastach mamy poważne problemy z jakością powietrza. - (...) smog w miastach, trujące i przez to bardzo szkodliwe dla zdrowia emisje z nielegalnego spalania odpadów, czy wciąż niewystarczająco ograniczane emisje metanu z kopalń węgla zdecydowaliśmy się na przyłączenie Koalicji - wskazuje Beata Jaczewska, wiceminister środowiska. Rząd liczy na wsparcie CACC w podnoszeniu świadomości społecznej w obszarze krótkotrwałych zanieczyszczeń oraz krajowych działań na rzecz redukcji szkodliwych substancji. Ministerstwo Środowiska przypomina jednocześnie, że Polska podejmuje liczne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszych miastach. Jednym z programów do tego dążących jest KAWKA realizowana wspólnie przez MŚ i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
CCAC powstała w lutym zeszłego roku z inicjatywy USA. Koalicja za swoje główne cele uznaje usprawnienie globalnych działań w zakresie redukcji emisji krótkotrwałych zanieczyszczeń powietrza takich jak wspomniane już metan, sadza oraz fluorowane węglowodory. Europejskimi członkami Koalicji są: Komisja Europejska, Dania, Finlandia, Szwecja, Holandia, Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Wielka Brytania oraz Polska.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-