Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-07-27 | Ostatnia aktualizacja: 2007-07-27
Polska będzie zarabiać na pochłanianiu CO2?

Polska będzie zarabiać na pochłanianiu CO2?
Zainteresowane zakupem jednostek są kraje, które nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań odnośnie emisji gazów cieplarnianych wynikających z protokołu z Kioto. Wśród nich będzie najprawdopodobniej Japonia i Chiny oraz być może Stany Zjednoczone, które co prawda nie podpisały jeszcze protokołu, ale zasygnalizowały, że to zrobią.
Aby handel jednostkami pochłaniania był możliwy Polska musiała opracować własny projekt ustawy nawiązując do konwencji klimatycznej i protokołu z Kioto. Przepisy Unii Europejskiej nie pozwalają na tego typu operacje w krajach członkowskich, natomiast protokół z Kioto dopuszcza je dla krajów – sygnatariuszy.
Jeśli ustawę uda się uchwalić będzie to nowatorskie rozwiązanie w skali Europy. Pozwoli ono czterokrotnie zwiększyć dochody Lasów Państwowych, które obecnie zarabiają na sprzedaży drewna około 100 mln zł. Wejście ustawy w życie zmieni również podejście do gospodarki leśnej. Ważna będzie nie tylko wycinka i sadzenie drzew pod przyszły wyręb, ale także pielęgnacja i wzrost obszarów gwarantujących wysokie pochłanianie dwutlenku węgla.
Na pochłanianiu CO2 mogą zarobić zarówno Lasy Państwowe, jak i prywatni właściciele obszarów leśnych. Wystarczy, że co roku złożą sprawozdanie określające ile CO2 zostały pochłonięte przez lasy położone na ich terytorium. Na podstawie tych danych Sekretariat Konwencji Klimatycznej w Bonn, gdzie trafiają sprawozdania w postaci rocznych raportów, orzeka o przyznaniu jednostek pochłaniania. Dochody ze sprzedaży jednostek zgodnie z ustawą mogą zostać przeznaczone m.in. na wzrost powierzchni i jakości lasów.
Na największe zyski mogą liczyć właściciele posiadający więcej niż 300 hektarów obszarów leśnych. Ale nawet posiadacze mniejszych powierzchni mogą liczyć na przyznanie jednostek pochłaniania ważne, aby należące do nich kompleksy leśne powstały po 1990 roku, gdyż tylko takie lasy zostaną uznane za postkiotowskie.
Zbieranie danych umożliwiających określenie poziomu pochłaniania CO2 w polskich lasach rozpocznie się w sierpniu. Operacja będzie realizowana w około 6 tys. oddziałów Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Lasów Państwowych. Projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu we wrześniu, jeśli zostanie przyjęty Polska może zacząć zarabiać na pochłanianiu CO2 już w przyszłym roku. Obrót jednostkami pochłania będzie odbywał się na mającej powstać giełdzie.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rzeczpospolita.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Za kulisami negocjacji klimatycznych
Artur Wieczorek jest trenerem i konsultantem społecznym „W tym roku Polska - jako gospodarz szczytu klimatycznego - znajdzie się w trudnej...
-
-