Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-12 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-12
Polscy kandydaci do Europejskich Nagród „Biznes dla Środowiska”

Polscy kandydaci do Europejskich Nagród „Biznes dla Środowiska”
Konkurs Europejskie Nagrody „Biznes dla Środowiska” został uruchomiony przez Komisję Europejską w 1987 r., jako Europejskie Nagrody „Przemysł dla środowiska”, celem wyróżnienia przedsiębiorców, którzy poprzez swoje produkty, politykę oraz działania nie zapominają o środowisku naturalnym.
W 2004 roku nazwę konkursu zmieniono na Europejskie Nagrody „Biznes dla Środowiska”, aby podkreślić kluczową rolę biznesu we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
W każdym państwie Unii Europejskiej, Nagrody są poprzedzone krajowymi konkursami, organizowanymi przez kraje członkowskie i kandydujące. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska jest koordynatorem europejskiego konkursu na poziomie krajowym, partnerem przedsięwzięcia jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Lider Polskiej Ekologii.
Zwycięzców na arenie międzynarodowej Komisja Europejska ogłosi w maju 2012 r. w Brukseli, podczas 12 edycji „Green Week”; konferencji poświęconej europejskiej polityce środowiskowej.
W skład tegorocznej Kapituły oceniającej nadesłane wnioski wchodzili:
• Henryka Bochniarz – Prezydent PKPP Lewiatan,
• Jan Okulicz – Członek Rady Fundacji Partnerstwo dla Środowiska,
• Jan Skowronek - Dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach
• Renata Słupek – Ministerstwo Środowiska, Departament Edukacji Ekologicznej,
• Bogusław Sonik – poseł do Parlament Europejskiego.
Na tegoroczną edycję Konkursu wpłynęło siedem wniosków. Kapituła wyróżniała następujące firmy:
• Wapeco Sp. z o.o. z projektem „Zastosowanie innowacyjnego w skali globalnej młyna elektromagnetycznego w budownictwie komunikacyjnym i infrastrukturalnym”.
• TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Jaworzno III z projektem „Ograniczenie oddziaływania TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna - Oddział Elektrownia Jaworzno III
• w Jaworznie na środowisko poprzez budowę osadnika żużla”.
Projekt Wapeco Sp. z o.o. mówi o „Zastosowaniu innowacyjnego w skali globalnej młyna elektromagnetycznego w budownictwie komunikacyjnym i infrastrukturalnym” .
Proces, który przedsiębiorstwo Wapeco zgłosiło w ramach konkursu, dotyczy zastosowania (innowacyjnego w skali międzynarodowej oraz ekologicznego) aktywatora magnetycznego Wapeco, do produkcji nowoczesnych materiałów budowlanych, wykorzystywanych w budownictwie komunikacyjnym oraz infrastrukturalnym. Wapeco jest pierwszą firmą na świecie, która w procesie produkcyjnym modyfikacji popiołów lotnych pochodzących ze spalania węgla brunatnego, stosuje aktywator magnetyczny. Proces modyfikacji popiołów lotnych polega na kruszeniu ziarna popiołowego w polu magnetycznym za pomocą drgań elementów wypełniacza ferromagnetycznego, który inicjuje i prowadzi proces kruszenia. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia właściwa tego ziarna oraz następuje dodatkowo uwolnienie korzystnych związków fizykochemicznych, które nadają materiałom właściwości wiążące. To właśnie one sprawiają, że finalne produkty Wapeco Sp. z o.o. posiadają cechy użytkowe, które są bardzo pożądane z punktu widzenia budowy infrastruktury komunikacyjnej, a w szczególności stabilizacji mechanicznej podłoża gruntowego.
Technologia jest innowacją w skali międzynarodowej, co jest potwierdzone zgłoszeniami patentowymi w Polskim oraz Europejskim Urzędzie Patentowym.
Zastosowanie aktywatora magnetycznego Wapeco przynosi wiele korzyści ekonomicznych, ekologicznych oraz społecznych i stanowi doskonałą alternatywę do stosowanych obecnie młynów kulowych i rolkowych. Produkty wytworzone z wykorzystaniem ww. technologii charakteryzują się wysoką jakością, co jest potwierdzone dużym zainteresowaniem klientów oraz uznaniem ekspertów (Nagroda w XII edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” w kategorii Produkt Godny Polecenia).
Główne korzyści to: 10-krotne zmniejszenie energochłonności procesu produkcji materiałów budowlanych (w porównaniu do obecnie stosowanych technologii), 10-krotny spadek emisji CO2 do atmosfery (w porównaniu do obecnie stosowanych technologii), ograniczenie emisji hałasu do środowiska o 50% (w porównaniu do obecnie stosowanych technologii), możliwość produkcji materiałów budowlanych o podwyższonych parametrach technicznych (w porównaniu do obecnie dostępnych na rynku),podwyższenie jakości infrastruktury komunikacyjnej, wzrost bezpieczeństwa drogowego oraz spadek kosztów produkcji materiałów drogowych, co przekłada się także na spadek kosztów budowy infrastruktury drogowej.
Inicjatywa TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Jaworzno III dotyczy „Ograniczenia oddziaływania TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Jaworzno III w Jaworznie na środowisko poprzez budowę osadnika żużla”. Wybudowany osadnik żużla zakończył eksploatację miejsca, w którym czasowo magazynowano żużel; czyli teren po wyrobisku piasku, w dolinie rzeki Przemszy, w Mysłowicach - Dziećkowicach.
Dzięki uruchomieniu osadnika żużla zaprzestano magazynować odpady na składowisku. Zmniejszyło to o 30% zużycie wody na cele przemysłowe, a co za tym idzie - ilość ścieków technologicznych kierowanych do oczyszczenia. Koszty eksploatacyjne układu odżużlania uległy obniżeniu. Wybudowanie nowego osadnika spowodowało zamknięcie trzech istniejących ziemnych osadników żużla, posiadających kontakt z poziomem wód gruntowych i mających wpływ na jakość tych wód. Oczyszczone wody zawracane są do układu hydrotransportu żużla. W wyniku zaniechania transportu żużla rurociągami na miejsce magazynowania, okoliczni mieszkańcy odczuli znaczne ograniczenie hałasu.
Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia konkurencyjności Elektrowni oraz wpłynęła pozytywnie na poprawę stanu środowiska, a co za tym idzie, na podniesienie standardu życia mieszkańców miasta i regionu. Zmniejszono koszty eksploatacyjne związane z gospodarką odpadami. Projekt wpłynął również na zwiększenie możliwości produkcyjnych, znacznie poprawił walory krajobrazowe regionu i pozwolił na utrwalenie wizerunku Elektrowni, jako przyjaznej środowisku. Celem przedsięwzięcia było również zwiększenie konkurencyjności Elektrowni Jaworzno III poprzez dostosowanie infrastruktury do wymogów ochrony środowiska.
Budując osadnik żużla wzięto pod uwagę osadniki, które mają zastosowanie w innych elektrowniach. Konstrukcja osadnika jest nowatorska w skali kraju ze względu na wykorzystanie patentu nr 348 000 zgłoszonego przez ZPBE „Energopomiar” Gliwice, a którego twórcami są Gwidon Kondratowicz i Piotr Grzegorzyca.
Podczas konferencji wystąpił także Michał Miedziński - koordynatora międzynarodowej platformy Eco-Innovation Observatory. Mówił on m.in. o powodach, dla których ekoinnowacyjność jest odpowiedzią na wyzwania zarówno gospodarcze jak i środowiskowe. Przedstawił argumenty, dlaczego warto wprowadzać rozwiązania ekoinnowacyjne w przedsiębiorstwach. Przytoczył także dane na temat ekoinnowacyjności w Europie z uwzględnieniem pozycji Polski.
(xt)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-
-