Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-06-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-06-28
Politechnika Świętokrzyska - nowatorska elektrownia wodna

Zostało ono zaprojektowane do pracy nawet na niewielkich spadkach, wynoszących około pół metra

Rozwiązanie to jest tanie i ekologiczne
Rozwiązanie to jest tanie i ekologiczne

Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej przygotowali i opatentowali nowatorską elektrownię wodną. Jej spefika polega na tym, że może funkcjonować na małej rzece o niewielkich spadkach. Umowa na badania i budowę modelu została już zawarta. W tej chwili przeprowadzane są rozmowy z przedsiębiorcą, który wyprodukuje takie urządzenie.

-Urządzenie do przetwarzania energii słupa wody pozwala w sposób innowacyjny pozyskać energię elektryczną, wykorzystując niewielką rzekę, która posiada naturalne spadki - mówi Mariola Starzomska, współautorka wynalazku, doktorantka Politechniki Świętokrzyskiej.

Na wynalazek składają się co najmniej trzy identyczne skonstruowane segmenty. Są one połączone jednym wałem, który napędza generator.Wpływająca do urządzenia woda wprawia w ruch wahadło, umiejscowione w środku i aktywuje wał. W ten sposób energia uzyskana z wody, przekazywana jest na wał i do generatora.

Teraz przygotowujemy prototyp urządzenia, aby zbadać efektywność jego pracy. Zostało ono zaprojektowane do pracy nawet na niewielkich spadkach, wynoszących około pół metra. Może być też zamontowane w oczyszczalniach ścieków, czy zbiornikach retencyjnych, które posiadają zrzut wody. Urządzenie pozwala wykorzystać małe rzeki koło domu, aby wyprodukować energię niezbędną dla całego gospodarstwa -  uważa Starzomska.

Przedsiębiorstwa, które mają dostęp do zrzutów wody mogą je używać do produkcji energii. Rozwiązanie to jest tanie i ekologiczne. Koszt użytkowania ogranicza się jedynie do okresowej konserwacji maszyny.

Urządzenie do przetwarzania energii słupa wody zostało opatentowane na początku 2013 roku.

(ma)

urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Kuba57

    2015-02-22 17:14

    Mam pytanie, czy będzie możliwość montażu takich urządzeń w gospodarstwach prywatnych .Jaka będzie opłacalność po szykujących się zmianach przepisów uławtwiających przyłączenie do sieci i sprzedaż nadwyżek.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także