
Ministerstwo Środowiska zleciło zbadanie co Polacy mieszkający w regionach gdzie poszukiwany jest gaz łupkowy, myślą o tym gazie. Okazało się, że 72 proc. pytanych popiera wydobycie gazu z łupków.
TNS OBOP na zlecenie Ministerstwa Środowiska zapytał mieszkańców terenów, na których poszukiwany jest lub będzie gaz łupkowy, co myślą o tym gazie. Badanie objęło mieszkańców Lubelszczyzny oraz Polski północnej. Spośród pytanych 72 proc. popiera wydobycie gazu łupkowego, a 58 proc. nie ma nic przeciwko temu by odbywało się to w sąsiedztwie ich miejsca zamieszkania. Tylko 7 proc. respondentów było przeciwnych wydobyciu gazu łupkowego. - O gazie z łupków słyszeli niemal wszyscy badani (92%). Skąd czerpią wiedzę? Najczęściej z telewizji (85% ogółu badanych), w następnej kolejności z prasy (54%), radia (49%) i Internetu (44%). Dla 36% mieszkańców Lubelszczyzny i 23% osób z terenów Polski Północnej ważnym źródłem wiedzy są też rozmowy z rodziną, znajomymi czy sąsiadami. (...) Badanie pokazuje, że nieco ponad połowa osób (54%) wie, że ich województwo objęte jest koncesjami na poszukiwania. Zdecydowana większość badanych nie słyszała o żadnych poważnych szkodach w środowisku związanych z gazem z łupków. Co piąty badany słyszał o incydentach, do których doszło za granicą – wskazuje Ministerstwo Środowiska.
Pytani Polacy uważają również gaz łupkowy za bezpieczny, a jego wydobycie za niegroźne dla środowiska. - Wśród ogółu Polaków 51% jest zdania, że dla środowiska naturalnego wydobycie gazu z łupków jest bezpieczne, a 17% jest odmiennego zdania (CBOS). W przypadku mieszkańców Polski Północnej i Lubelszczyzny (łącznie) analogiczne odsetki wynoszą odpowiednio 58% i 29% (TNS Polska) – wskazuje Ministerstwo. Wśród pytanych 39 proc. osób odpowiedziało, że zna związane z tym gazem zagrożenia. Najczęściej wskazywano tutaj na ogólną degradację środowiska (40%), zanieczyszczenie wody (33%), a także zagrożenia związane z wstrząsami, wybuchami czy osuwiskami (18%). Z drugiej strony respondenci wskazywali również na szanse jakie dają łupki. - Połowa ankietowanych (49%), którzy słyszeli kiedyś o gazie z łupków, deklarowała znajomość szans z nim związanych. 27% badanych wspominało o tym, że gaz z łupków to możliwość uniezależnienia się od krajów sąsiedzkich i samowystarczalność, 16% wspomniało o tańszej energii, a 15% o zwiększeniu dobrobytu w kraju – wyjaśnia Resort Środowiska. Oprócz tego 86 proc. pytanych uważa, że gaz łupkowy pozwoliłby na przynajmniej częściowe uniezależnienie się od dostaw z zagranicy.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
5 narzędzi pszczelarza, które ułatwią pracę w pasiece
Jednym z najważniejszych etapów zakładania pasieki jest zakup uli i niezbędnego sprzętu pszczelarskiego. Każdy pszczelarz powinien dysponować...
-
-
-
-
-
-