Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-07-04 | Ostatnia aktualizacja: 2007-07-04
Polacy coraz chętniej inwestują w instalacje solarne

Polacy coraz chętniej inwestują w instalacje solarne
Chorzowska firma Watt w zeszłym roku sprzedała moduły solarne o łącznej powierzchni 25 tys. mkw zwiększając swoje obrotu w stosunku do roku 2005 o połowę do 9 mln zł. Zdaniem zarządu firmy w tym roku można liczyć na kolejne podwojenie obrotów. Watt zatrudnia obecnie 50 pracowników. Wkrótce zostanie otwarty nowy zakład firmy w Piekarach Śląskich, siedmiokrotnie większy od dotychczasowego obiektu.
Zwiększony popyt na instalacje solarne odczuła również firma Hewalex z Bestwinki pod Bielskiem-Białą, jeden z największych w kraju producentów kolektorów. Już dzisiaj firma sprzedała dwa razy więcej kolektorów niż w zeszłym roku, kiedy to udało się sprzedać kolektory o łącznej powierzchni 21 tys. mkw. Znaczna część produkcji trafiła na eksport do takich krajów jak Szwecja, Niemcy i Włochy.
Obie firmy wykorzystują w swoich produktach najnowsze technologie zwiększające efektywność urządzeń i ich konkurencyjność na rynkach zachodnich. Firmy posiadają również niezbędne certyfikaty pozwalające na sprzedaż swoich produktów w krajach Europy Zachodniej.
Kolejnym polskim producentem korzystającym ze sprzyjającej koniunktury jest należąca do firmy Ergom firma Aparel z Topoli Królewskiej. Firma zainwestowała w nowe technologie i maszyny ponad 3 mln zł. Teraz kolektory Aparela czekają na przyznanie odpowiednich certyfikatów pozwalających na ich sprzedaż w Europie Zachodniej. Podczas oczekiwania na przyznanie certyfikatów firmie udało się sprzedać nadwyżki produkcji do Rosji.
Oprócz oferty polskich producentów instalacji solarnych klienci mogą również wybierać spośród bogatej oferty firm zagranicznych. Na rynku dostępne są gotowe kolektory oferowane m.in. przez niemiecką firmę Viessmann. Kompletne instalacje solarne australijsko-angielskiej firmy Apricus ma w swojej ofercie firma Soleko z Włoszczowy.
Tylko niektóre gminy decydują się na dofinansowanie mieszkańców inwestujących w instalacje solarne. Rolnicy mogą korzystać z dopłat unijnych, nieraz sięgających nawet do 50% wartości instalacji. Zdaniem przedstawicieli branży aby utrzymać obecną koniunkturę na przydomowe instalacje solarne wystarczy opracować nieskomplikowany system dopłat gwarantujący zwrot choćby jednej piątej kosztów inwestycji.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ekoinfo.pl, Rzeczpospolita

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Właściwy wybór kolektorów słonecznych / zestawu solarnego
Podejmując decyzję o instalacji systemu solarnego należy zastanowić się nad wyborem właściwego rodzaju kolektora. Nasuwają się pytania czy wybrać...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-