Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-15 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-15
Podwodne turbiny Siemensa zasilają domy w Irlandii

Podwodne turbiny Siemensa zasilają domy w Irlandii
Elektrownia położona w pobliżu miejscowości Strangford, wykorzystuje wyłącznie siły pływów morskich, co pozwala na wytworzenie 1,2 MW energii elektrycznej. System może być instalowany także w wielu innych miejscach m.in. w Szkocji, Francji, Kanadzie, czy u wybrzeży Azji, gdzie pływy są w stanie stworzyć silne prądy morskie.
Instalacja została zakotwiczona w okolicach portu Strangford na środku cieśniny na głębokości 30 m. Przy tak niewielkich głębokościach pływy są dużo silniejsze i łatwiej jest dokonywać wszelkich przeglądów na dnie morza. W Strangford Narrow wynoszą one około czterech metrów na sekundę. Turbina SeaGen Siemensa do wytwarzania energii elektrycznej wymaga przepływu wody o prędkości co najmniej jednego metra na sekundę.
Podwodna elektrownia należy do brytyjskiej firmy Marine Current Turbines, w której Siemens od 2010 roku posiada dziesięć procent udziałów. Na dnie zainstalowano dwie turbiny o średnicy wirników 16 metrów i wadze około 27 ton. Urządzenia można obracać o 180 stopni. Umożliwia to pracę zarówno w czasie odpływu, jak i przypływu, a także pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej przez 20 godzin dziennie.
Koszty budowy elektrowni pływowych są dwukrotnie wyższe od siłowni wiatrowych, wytworzona jednak w ten sposób zielona energia ma wiele zalet:
- woda jest 800 razy gęstsza od powietrza, co sprawia że turbiny są wiele bardziej wydajne,
- w generatorze elektrowi pływowej o mocy 1,2 MW można wyprodukować tyle energii, ile jest w stanie wytworzyć 2,5 MW turbina elektrowni wiatrowej w ciągu roku,
- instalacja jest przewidywalna, ponieważ pływy są zależne od układu księżyca i przyciągania ziemskiego, a nie – jak to ma miejsce w farmach wiatrowych – od pogody.
Według danych Międzynarodowej Agencji Energii rynek elektrowni pływowych na świecie szacuje się na 800 terawatogodzin rocznie. Jest to wystarczające, by pokryć zapotrzebowanie 250 milionów gospodarstw domowych. W 2013 planowane jest rozpoczęcie budowy pierwszej farmy turbin pływowych w pobliżu Isle of Skye w północno-wschodniej Szkocji.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- siemens.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co zrobić aby nie walczyć już z wiatrakami?
Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-