Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-29
Pilotażowy program „Samowystarczalność energetyczna gminy”
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna rusza nowatorski, pilotażowy program „Samowystarczalność energetyczna gminy”. Obecnie biorą w nim udział trzy samorządy gminne, które same zapewnią swoim mieszkańcom prąd oraz gaz.

Założenie projektu opiera się na wykorzystaniu własnych zasobów energii w celu zapewnienia samowystarczalności energetycznej gminy oraz na pozyskaniu inwestorów do budowy poszczególnych obiektów (bioelektrowni, biogazowni, farm słonecznych i wiatrowych).

Inwestora dla bioelektrowni ma już gmina Żukowice (Dolny Śląsk). Tam inwestycje ruszą wiosną - będzie to budowa dwóch bioelektrowni. W Sokołach (Podlasie) ma zostać wybudowana elektrownia słoneczna przez firmę Proventa Polska z Rybnika. Park wiatrowy i bioelektrownię ma zainstalować warszawska firma AC Prim Wind and Power. Kolejną bioelektrownię ma postawić koncern Enea. Instalacje oparte na biomasie mają mieć moc 1,2 – 2 MW mocy każda. Energią elektryczną, która powstanie z biomasy zainteresowana jest Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, wicelider krajowego rynku mleczarskiego. Powstanie również mikrorafineria, produkująca olej napędowy z CO2 powstałego w wyniku spalania biomasy w bioelektrowniach.

Prof. Dobiesław Nazimek z Wydziału Chemii UMCS opracował sztuczną fotosyntezę
„Chodzi o całą układankę, prowadzącą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zagospodarowania go. Łącząc dwutlenek węgla z wodą, bez trudu uzyskujemy paliwo: benzynę lub olej napędowy” - tłumaczy profesor. Według jego szacunków zastosowanie tej metody w największych zakładach przemysłowych w kraju, pozwoliłoby produkować 21 mln ton paliwa rocznie.

„My od dawna inwestujemy w innowacyjne technologie związane z ochroną środowiska. W Niemczech zobaczyłem biogazownie oraz bioelektrownie i pomyślałem, że to świetne rozwiązanie dla naszej gminy. Zahaczamy bowiem o Narwiański Park Narodowy, gdzie na dużą skalę wykasza się podmokłe łąki dla zachowania siedlisk rzadkich ptaków łąkowych. Z tą trawą park nie ma co robić, a doskonale nadawałaby się ona w formie kiszonki jako surowiec energetyczny do bioelektrowni” – mówi Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.


Twórcą programu to Ekoenergia – mazurska firma, do której dołączyli: Saneco Warszawa, Polska Izba Biomasy oraz prof. Jan Popczyk. Być może swój akces zgłosi Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny. Zainteresowani są też naukowcy: prof. Dobiesław Nazimek, prof. Krzysztof Wierzbicki i prof. Józef Szlachta.

Do programu kolejne gminy dołączą w najbliższych miesiącach. Do jego realizacji mają zostać zaproszone ośrodki naukowe, firmy inwestycyjne, wykonawcze i doradcze, z branży energetycznej (PGE, Enea i PGNiG). To wszystko pokazuje, że program ma realne szanse realizacji.

(mb)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, Ogrzewnictwo.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także