Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-04-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-04-26
Pięć sposobów na gnojowicę
Pięć sposobów na gnojowicę

Gnojowica jest efektem ubocznym bezściółkowego chowu zwierząt gospodarskich. Warto jednak mieć świadomość tego, że choć gnojowica budzi dość negatywne skojarzenia, w rzeczywistości często może zostać wykorzystana w całkiem pozytywny sposób. W jaki? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, w którym przedstawiliśmy pięć sposobów na gnojowicę. Zapraszamy do lektury!

 

Czym jest gnojowica?

Gnojowica jest płynną mieszaniną odchodów – czyli przefermentowanego kału i moczu – zwierząt gospodarskich i wody, czasami z domieszką niewykorzystanych pasz. Warto zaznaczyć, że choć gnojowica i gnojówka są często nazywane zamiennie, w rzeczywistości są zupełnie inne i w żadnym wypadku nie można stawiać między nimi znaku równości.

Chociaż to gnojówka oferuje większe ilości potasu, to mimo wszystko gnojowica ma w składzie znacznie więcej składników odżywczych. Poza potasem można w niej znaleźć znaczące ilości fosforu i azotu, a także magnez. Gnojowica zawiera też mikroelementy sprzyjające odpowiedniemu rozwojowi i wzrostowi roślin.

 

Sposoby na gnojowicę

Chyba wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ilości gnojowicy w hodowlach mogą być bardzo duże. Co w takim razie z nią zrobić? Okazuje się, że jest kilka sposobów na wykorzystanie gnojowicy.

Gnojowica krowia jako nawóz na polach uprawnych

Choć gnojowica krowia jest stosunkowo nowym nawozem, cieszy się duża popularnością wśród rolników i hodowców. Jest bowiem tańsza niż nawozy mineralny, posiada bardzo korzystny skład, jej składniki są łatwo przyswajalne dla roślin. Należy też zwrócić uwagę na bardzo wygodną aplikację nawozu – gnojowicę aplikuje się doglebowo, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych czynności uprawowych.

Zastosowanie gnojowicy krowiej jako nawozu na polach uprawnych jest bardzo szerokie. Używa się jej między innymi przy uprawie buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, owsa czy zbóż ozimych.

Nawożenie gnojowicą trwałych użytków zielonych

Ze względu na doskonały skład i swoje właściwości, gnojowicą nawozi się nie tylko pola uprawne, ale również trwałe użytki zielone. Przez wiele osób jest ona wykorzystywana do nawożenia gruntów przeznaczonych do uprawy traw oraz innych roślin zielonych pastewnych uprawianych lub rozsiewających się naturalnie. Do gnojowicy-nawozu powinny być dodane odpowiednie preparaty do gnojowicy krowiej lub świńskiej.

Energia elektryczna z gnojowicy

Nie ma wątpliwości co do tego, że gospodarstwa hodowlane wykazują duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie często mają one niemal nieograniczony dostęp do biologicznych odpadów produkcyjnych. Okazuje się, że te dwie rzeczy można ze sobą połączyć.

Kilka lat temu powstała w Polsce pierwsze zagrodowa elektrownia na biogaz, która do produkcji prądu wykorzystywała wyłącznie gnojowicę. W jaki sposób funkcjonuje taka elektrownia? Każdego dnia z reaktora do zbiornika pofermentacyjnego jest pompowana konkretna ilość gnojowicy, a powstały biogaz jest rezultatem fermentacji anaerobowej. W kolejnym kroku oczyszcza się go i przetwarza w zieloną energię.

Energia cieplna z gnojowicy

Przetworzenie gnojowicy w biogaz, a następnie w zieloną energię powoduje, że z gnojowicy można uzyskać także energie cieplną. Rolnicy zgodnie przyznają, że nie tylko energia elektryczna, ale również ciepło jest często ogromnym obciążeniem dla ich budżetów. Pozyskiwanie energii cieplnej z gnojowicy i tworzenie zagrodowych elektrowni jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania ciepła.

Upłynnianie gnojowicy i magazynowanie jej

Wniosek z powyższego artykułu jest taki, że gnojowicy nie warto marnować! Dlatego nawet jeśli tymczasowo nie masz pomysłu na jej wykorzystanie, możesz po prostu magazynować ją w specjalnych, przeznaczonych do tego zbiornikach. Podczas magazynowania należy przeprowadzić dodatkowo upłynnianie gnojowicy, czyli rozłożenie części stałych w odchodach. Dzięki temu pozbędziesz się kożucha, utrudniającego magazynowanie i pompowanie gnojowicy.

 

Gdzie kupować preparaty do gnojowicy?

Wszelkiego rodzaju preparaty do gnojowicy należy kupować u przedsiębiorców specjalizujących się w hodowli zwierząt gospodarskich i różnego rodzaju roślin uprawnych. Przykładem takiej firmy może być sklep internetowy Farmino.pl, dlatego jeśli szukasz środków do upłynniania gnojowicy i przeciw kożuchom, zapoznaj się z ofertą tego przedsiębiorstwa.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
farmino.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także