
Gminy: Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań założyły Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej. Jego zadaniem będzie pozyskanie środków na budowę elektrowni fotowoltaicznych, bioelektrowni czy elektrowni geotermalnych.
Przedsięwzięcie zakłada uruchomienie procesów inwestycyjnych, zmierzających do budowy instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Pierwsze inwestycje w tym zakresie mają ruszyć w ciągu kilku miesięcy.
We wszystkich gminach mają powstać elektrownie fotowoltaiczne "Tę inwestycję zakończymy, przynajmniej częściowo, jeszcze w tym roku. Energia wytwarzana lokalnie i ze źródeł odnawialnych jest tańsza. To oznacza wymierne korzyści dla mieszkańców. Przekłada się na zwiększone dochody do budżetów gmin oraz nowe miejsca pracy" - mówi Leszek Leśko, burmistrz Olszyny, która dysponuje już dokumentacją niezbędną do budowy instalacji.
Koordynatorem klastra jest specjalnie do tego powołana spółka. Szacuje ona, że łączny potencjał wszystkich projektowanych na terenie pięciu gmin instalacji wyniesie około 15 MW. "Klaster - mówi Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki Olszyna PS Energetyka Odnawialna - pozwoli na bardziej elastyczne, a przez to efektywniejsze sterowanie wytwarzaniem energii. To przełoży się na konkretne oszczędności dla gmin. Warto tu również dodać, że zgodnie z naszymi obliczeniami wyprodukujemy nadwyżkę energii, która będzie mogła zostać sprzedana w ramach aukcji przewidzianych dla klastrów."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-