
Polska Grupa Energetyczna, przyśpiesza prace nad budową instalacji CCS, która będzie wychwytywać i gromadzić pod ziemią dwutlenek węgla. Projekt ma się przyczynić do zmniejszenia emisji tego gazu w Polsce. Spółka od 2009 r. prowadziła prace geologiczne w regionie łódzkim.
Zespół doradców i ekspertów zarekomendował strukturę Wojszyce, zlokalizowaną w północnej części województwa łódzkiego, jako miejsce składowiska gazu.
CO2 wydobywający się z należącej do PGE Elektrowni Bełchatów będzie transportowany specjalnym rurociągiem do podziemnego zbiornika w rejonie Wojszyc. Jednocześnie PGE ogłosiła przetarg na wykonawcę prac przygotowawczych do budowy rurociągu.
Według wstępnych szacunków cała instalacja będzie kosztowała około 600 mln euro, z czego 180 mln euro będzie pochodziło ze środków unijnych.
Pomysł składowania CO2 pod ziemią nie wszystkim się podoba. Zdaniem Jerzego Walosika, prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Środowiska, to bomba ekologiczna. Istnieje zbyt duże ryzyko, że wtłoczony pod ziemię gaz będzie się ulatniał, a to stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla okolicznych mieszkańców. Tymczasem PGE przekonuje, że instalacja będzie bezpieczna. Pułapki przeznaczone do składowania CO2 będą bowiem tak wybierane, żeby zapewnić zatrzymanie CO2 w postaci czystej przez przynajmniej tysiąc lat. W tym czasie ogromna większość dwutlenku węgla rozpuszcza się w solance i przekształca w minerały tworzące skałę, a zatem ulega on rozpadowi.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ekonomia24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-