Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-24
Parlament Europejski o celach polityki klimatycznej
Parlament Europejski przygotował stanowisko na szczyt klimatyczny w Polsce.
Parlament Europejski przygotował stanowisko na szczyt klimatyczny w Polsce.

Parlament Europejski zmodyfikował swoje stanowisko w kwestii celów polityki klimatycznej. Unia Europejska ma teraz brać pod uwagę stanowisko innych Państwa.

Unia Europejska ma zmniejszyć do 2020 r. poziom emisji dwutlenku węgla o 20 proc.  Jest to element Strategii 3x20 (poprawa efektywności energetycznej o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% i redukcja emisji CO2 o 20% w łącznym bilansie UE do 2020 r., w odniesieniu do roku 1990). Unia jest blisko osiągnięcia tego celu. Z tego względu do niedawna PE postulował aby cel redukcji emisji CO2 zwiększyć do 30 proc. Teraz taki cel ma zostać przyjęty jeśli inne kraje, z innych kontynentów, również zgodzą się na zwiększenie swoich celów redukcyjnych. - Posłowie podkreślają, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia redukcji emisji znacznie powyżej zakładanego 20% celu oraz że, Unia zaoferowała zwiększenie swojego celu do 30% do 2020 roku, jeśli inne kraje odpowiedzialne za większość emisji, zobowiążą się do podobnych celów – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego. PE przyjmuje przy tym, że Unia odpowiada za emisję 11 proc. dwutlenku węgla w skali globu. - Większe ambicje oraz akceptacja dla ambitnych działań przeciwko zmianie klimatu mogłyby zostać osiągnięte przez sektory przemysłowe i energetyczne, jeśli taki poziom ambicji i chęci do wysiłku reprezentowałyby też gospodarki światowe – podkreślają europarlamentarzyści.

Stanowisko PE zostało zmodyfikowane wobec mającego się odbyć w listopadzie szczytu klimatycznego w Warszawie. Taki obrót spraw sprzyja Polsce, która sprzeciwia się zwiększeniu celów redukcyjnych. Kolejne zaostrzenie polityki klimatycznej uderzyłoby w polski sektor energetyczny co odbiło by się czkawką całej gospodarce. Z drugiej strony PE domaga się zaprzestania – jak czytamy w komunikacie – „rozwijania mających duży negatywny wpływ na emisje gazów cieplarnianych, niekonwencjonalnych paliw kopalnych, takich jak piaski bitumiczne. Publiczne dofinansowanie wspierające rozwój tego typu paliw powinno zostać wycofane". Pierwotnie zapisy te miały się również odnosić do ropy i gazu, ale odniesienia te wykreślono.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
europarl.europa.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także