Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-04-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-04-08
Optymalizacja zużycia energii i redukcja kosztów w branży wodno-kanalizacyjnej

wspiera rozwój europejskiego rynku inteligentnych pomp

Coraz większy nacisk na optymalizację zużycia energii i minimalizację kosztów eksploatacji pomp w branży wodno-kanalizacyjnej sprzyja popularyzacji inteligentnych pomp w Europie. Mimo iż pierwotny koszt inteligentnych pomp jest wyższy niż pomp standardowych, umożliwiają one obniżenie całkowitego kosztu posiadania dzięki zmniejszeniu wydatków na konserwację i eksploatację. Oczekuje się, że takie korzyści finansowe, wynikające z większej automatyzacji procesu w powiązaniu ze wzrostem efektywności i jakości, będą stanowić ważny czynnik w procesie wyboru pomp w europejskiej branży wodno-kanalizacyjnej.

Nowa analiza rynkowa przygotowana przez Frost & Sullivan, pt. Europejski rynek inteligentnych pomp dla branży wodno-kanalizacyjnej, określa przychody wspomnianego rynku na poziomie 192,4 mln USD w 2013 r. i szacuje, że wzrosną one do poziomu 267,9 mln w 2018 r. Analiza obejmuje inteligentne pompy wyporowe i wirowe.

„Rygorystyczne przepisy w zakresie ochrony środowiska, których celem jest redukcja gazów cieplarnianych i emisji dwutlenku węgla, zapewniają znaczące wsparcie dla rynku inteligentnych pomp" - zauważa Niranjan Paul, analityk zespołu Industrial Automation & Process Control Frost & Sullivan. „Należą do nich między innymi Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej „Energia 2020", której celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. w porównaniu do poziomów notowanych w roku 1990 oraz tzw. Ekoprojekt (ang. Ecodesign), który wprowadza rygorystyczne wymagania ekologiczne dla produktów z sektora energetycznego sprzedawanych w Europie."

Kluczową przeszkodą jest jednak niechęć pracowników zakładów wodno-kanalizacyjnych, w szczególności w sektorze komunalnym, do instalowania inteligentnych pomp. Wynika to z przekonania, że tego typu zaawansowane pompy zwiększą poziom złożoności procesów instalacji, eksploatacji i konserwacji, tym samym zwiększając ryzyko przerw w dostawie wody. Nawet użytkownicy końcowi, którzy są świadomi korzyści zapewnianych przez inteligentne pompy pod względem efektywności energetycznej i kosztów eksploatacji, domagają się rygorystycznych testów jakości i niezawodności urządzeń przed ich montażem.

Aby złagodzić te obawy, producenci pomp powinni komunikować korzyści, jakie dają inteligentne pompy, spotykając się z klientami, organizując prezentacje oraz publikując artykuły. Muszą ponadto zatrudnić wysokowykwalifikowanych techników oraz skupić się na segmencie urządzeń monitorujących jakość wody, jeżeli chcą zwiększyć udziały w rynku.

„Obecność na rynku urządzeń monitorujących jakość wody pomoże producentom pomp rozszerzyć ich bazę klientów oraz umożliwi walkę z silną presją wywieraną na marże zysku realizowane z tytułu produkcji i sprzedaży wyłącznie takich towarów jak pompy i zawory" – stwierdza Paul. „Rynek inteligentnych sieci wodociągowych będzie się stopniowo zapełniał w miarę wzrostu znaczenia integracji pomp z różnymi systemami sterowania, takimi jak system nadzoru procesu i zbierania danych (ang. SCADA)."

Uczestnicy rynku powinni w swoim portfolio produktowym posiadać takie urządzenia jak inteligentne wodomierze, nadajniki, zawory, rejestratory danych i powiązaną z tym infrastrukturę telekomunikacyjną. Powinni również inwestować w inicjatywy badawczo-rozwojowe oraz marketingowe, aby skutecznie konkurować z innymi podmiotami na europejskim rynku inteligentnych pomp dla branży wodno-kanalizacyjnej.

(gz

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Frost & Sullivan
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także