
Większość wielkich morskich farm wiatrowych w Europie znajduje się na Morzu Północnym. Duńczycy uruchomili właśnie największą elektrownię wiatrową na Bałtyku. Dysponuje ona mocą 400 MW.
Duńska królowa Małgorzata dokonała uroczystego otwarcia morskiej farmy wiatrowej Anholt w cieśninie Kattegat. Jest to największa farma wiatrowa na Bałtyku i jedna z największych na świecie. Elektrownia dysponuje mocą 400 MW (dokładnie 399,6 MW). Składa się na nią 111 turbin wiatrowych Siemensa o mocy 3,6 MW każda. Elektrownia będzie zaspokajać 4 proc. zapotrzebowania na energię w Danii. Oznacza to, że Anholt mogłoby zasilić ok. 400 tys. duńskich gospodarstw domowych.
Farma wiatrowa Anholt swoje początki ma w 2008 r. To wtedy duński rząd ogłosił przetarg na jej budowę. Jako jedyny zgłosił się Dong Energy, który licencję na budowę otrzymał w 2010 r. W 2011 r. połowę udziałów w inwestycji Dong odsprzedał dwóm duńskim funduszom emerytalnym – Pension Danmark i PKA. Zapłaciły one łącznie 6 mld duńskich koron (ok. 3,44 mld zł). Pension Danmark ma teraz 30 proc. udziałó, PKA 20 proc., a reszta jest w rękach Dong Energy. Budowa morskiej farmy wiatrowej Anholt pochłonęła zaś 10 mld duńskich koron (ok. 5,7 mld zł). Do momentu wyprodukowania 20 TWh energii, Anholt będzie miał ceny gwarantowane. Będą one na poziomie 1,051 korony duńskiej za 1 kWh energii (czyli ok. 60 gr).
Dla porównania Brytyjczycy dysponują już czterema wielkimi morskimi farmami wiatrowymi. London Array dysponuje zainstalowaną mocą 630 MW. Składa się na nią 175 turbin wiatrowych Siemens o mocy 3,6 MW każda. Greater Gabard dysponująca obecnie mocą 504 MW. Taką moc daje jej 140 turbin Siemensa o mocy 3,6 MW każda. Elektrownia Thanet ma 100 turbin o łącznej mocy 300 MW. Do tego dochodzi jeszcze położona u wybrzeży Szkocji farma wiatrowa Whitelee mająca moc 549 MW. Wszystko dzięki 69 turbinom wiatrowych ECO100 o mocy 3 MW każda, 6 turbinom ECO74 o mocy 1,67 MW każda oraz 140 turbinom Siemensa o mocy 2,3 MW każda. Niemcy też mają od niedawna swoją wielką morską farmę wiatrową. Jest nią BARD Offshore 1 z mocą 400 MW. Jest ona osiągana dzięki 80 turbinom wiatrowym BARD 5.0 o mocy 5 MW każda.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- dongenergy.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-
-