
Naukowcy z uniwersytetów Hangyang i Stanforda opracowali nowy model super cienkiego kolektora słonecznego. Działa on jak naklejka, którą można przykleić do dowolnej powierzchni.
Naukowcy z południowokoreańskiego Uniwersytetu Hangyang pod przewodnictwem profesora Dong Rip Kima, we współpracy z amerykańskim zespołem z Uniwersytetu Stanforda opracowali nowe cienkie ogniwo słoneczne (ang. thin-film solar cell - TFSC). Wykorzystując obecnie dostępne technologie produkcji ogniw słonecznych inżynierowie opracowali cienkie krzemowe ogniwo, które można przyklejać jak naklejkę. Przygotowane ogniwo wystarczy namoczyć w wodzie w temperaturze 25 st. C, rozdzielić dwie warstwy ogniwa i można je przykleić na dowolną powierzchnię. Naukowcy wskazują, że największymi zaletami nowej technologii jest jej prostota (wykorzystuje dostępne już metody wytwarzania) i elastyczność, której brakuje tradycyjnym ogniwom krzemowym.
Obecnie ogniwa krzemowa są wytwarzane na płytkach krzemowych lub różnych substratach szkła. Dodatkowo są one stosunkowo drogie, ciężkie i podatne na uszkodzenia. Koreańczycy w czasie swoich badań odkryli jak stworzyć swoistą „energetyczną naklejkę". Między krzemową „podstawą" ogniwa a warstwą stanowiącą właściwą powierzchnię ogniwa ułożyli warstwę metalu. W czasie testów zauważyli, że wystarczy taki produkt zamoczyć w ciepłej wodzie, a obydwie warstwy będzie można z łatwością rozdzielić. Krzemową „podstawkę" będzie zaś można wykorzystać do wyprodukowania kolejnego ogniwa, a właściwą część ogniwa można po prostu gdzieś przykleić. Takie ogniwo jest lekkie, elastyczne i można je produkować nie zmieniając znacząco technologii wytwórczej. Dodatkowo prof. Dong Rip Kim zaznacza, że technologię wymyśloną przez jego zespół można wykorzystać również przy produkcji elastycznych wyświetlaczy.
Więcej szczegółów na temat koreańskich badań można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Hangyang.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- hanyang.ac.kr

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne i energooszczędne — zalety ławek solarnych
Ławki solarne to coraz bardziej popularne rozwiązanie w zakresie wyposażenia miast umożliwiającego swobodne przesiadywanie w bezpiecznych i...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-