Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-03
Oficjalne otwarcie farmy wiatrowej w Tymieniu
Oficjalne otwarcie farmy wiatrowej w Tymieniu
Oficjalne otwarcie farmy wiatrowej w Tymieniu
W minionym tygodniu nastąpiło oficjalne otwarcie nowopowstałej farmy wiatrowej w Tymieniu, koło Koszalina. Obiekt powstał na terenach byłego PGR-u, przy drodze krajowej nr 11. Realizacja nowoczesnej elektrowni kosztowała ćwierć miliarda złotych. Inwestycja możliwa była dzięki kapitałowi wniesionemu przez polska spółkę EEZ, amerykańską firmę Invenergy i brytyjski fundusz REG.

Na terenie farmy zbudowano 25 wiatraków włączających się przy wietrze o prędkości 4 metrów na sekundę, osiągających maksymalną moc - dwóch megawatów - przy prędkości 12 metrów na sekundę. Elektrownia wiatrowa jest w stanie zapewnić 125GWh energii elektrycznej rocznie, moc zainstalowana wynosi 50MW.

Wiatraki wyposażono w turbiny typu Vestas V80 - 2.0MW zamontowane na kolumnach o wysokości 100m - średnica wirnika wynosi 80m. Ich konstrukcja jest zoptymalizowana pod względem wydajności w szerokim zakresie warunków wietrznych jak i niskiej emisji fal dźwiękowych. Turbiny są wyposażone w sterowany mikroprocesorowo system regulacji kąta nachylenia łopat, który zapewnia właściwe nachylenie łopat, w stosunku do prędkości napływającego strumienia powietrza. Pojedyncza elektrownia jest zabezpieczona, od końcówek łopat do podstawy wieży, przy pomocy systemu pełnego zabezpieczenia odgromowego. Wszystkie funkcje turbiny są monitorowane komputerowo. W skład całej inwestycji weszły również: abonencka stacja transformatorowa 20/110kV w Tymieniu, przebudowa linii napowietrznej 110kV na odcinku Tymień-Dunowo oraz budowa dróg dojazdowych do elektrowni.

Odbiorcą energii z farmy w Tymieniu jest koncern „Energia”. Zielone certyfikaty kupują: Zamojska Korporacja Energetyczna, Zakład Energetyczny Warszawa Teren i Zakład Energetyczny Łódź Teren.

Invenergy i EEZ już planują kolejne projekty. Zamierzają inwestować w zwiększenie mocy w Polsce i w ciągu 3-4 lat zbudować sześć farm wiatrowych, żeby osiągnąć poziom 300MW. Toczą się rozmowy z właścicielami terenów w pobliżu Tymienia oraz na środkowym wybrzeżu. Do tej pory gmina Będzino wygospodarowała miejsce na kolejne 15 wiatraków.

Farma wiatrowa będzie miała również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zmniejszy się emisja CO2 i innych szkodliwych gazów. Elektrownia wytwarzająca taką samą energię metodą tradycyjną (węgiel) emituje przez rok: 117 tys. ton dwutlenku węgla, prawie tysiąc ton dwutlenku siarki i 400 ton dwutlenku azotu.

Budowa elektrowni nie wzbudziła w gminie Będzino żadnych protestów. Wręcz przeciwnie: mieszkańcy liczą, że wiatraki staną się atrakcją, która przyciągnie wypoczywających nad morzem turystów. Na turystów liczą także władze gminy. Tym bardziej, że lokalizacja elektrowni wiatrowej na terenie gminy wiąże się także z innymi korzyściami. Każdego roku do gminnej kasy wpływać będzie pokaźny podatek od nieruchomości. Powstaną nowe miejsca pracy, powinno się też zmniejszyć bezrobocie, które w gminie Będzino sięga szesnastu procent.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
www.ptpiree.pl, gazeta wyborcza
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także