
Z trzyletnich badań prowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez Państwowy Instytut Geologiczny, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Gdańską oraz katowicki Instytut Górniczy wynika, że wydobywanie gazu z łupków jest bezpieczne dla środowiska.
Przedmiotem badań było m.in. oddziaływanie na ludzi - w tym na przykład hałas wywołany wierceniem i szczelinowaniem. W przypadku środowiska, badano oddziaływanie na gleby, emisję gazów, wody, na gospodarkę odpadami.
Badania były realizowane na terenach, na których prowadzono prace rozpoznawcze (województwa pomorskie oraz lubelskie), oraz w ich bezpośrednim otoczeniu. Zaangażowanych w nie było ponad 60 specjalistów.
"W Polsce od ponad stu lat wydobywa się ropę naftową i gaz ziemny - mówi Sławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska. Dlatego do niedawna eksploatacja węglowodorów nie budziła wśród Polaków żadnych obaw. Sytuację zmieniło pojawienie się pierwszych szacunków dotyczących krajowych złóż gazu w łupkach i paranaukowych, najczęściej zagranicznych opracowań przewidujących znaczne zagrożenie dla środowiska. Od dziś jako pierwsi w Europie dysponujemy wiedzą, która po pierwsze pozwoli rozliczyć się z mitami, a po drugie – przyczyni się do bardziej bezpiecznego prowadzenia prac rozpoznawczych i wydobywczych w przyszłości. Nie tylko w zakresie gazu z łupków, lecz także gazu zamkniętego czy ze złóż konwencjonalnych."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- polskieradio.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-
-