
Dwoje doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego opracowało nowy, ulepszony, fotobioreaktor do produkcji alg. Wynalazek pozwoli m. in. na obniżenie kosztów procesów wykorzystujących algi, w tym oczyszczania ścieków i produkcji wysokoenergetycznej biomasy. Technologia została doceniona podczas międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu, gdzie wygrała konkurs posterowy.
Algi to jednokomórkowe rośliny powszechnie występujące w morzach i jeziorach. Te niepozorne organizmy mają ogromny potencjał ekologiczny - w procesie metabolizmu wchłaniają dwutlenek węgla, a do środowiska oddają tlen i wodę. Dzięki temu mogą stać się źródłem wysokoenergetycznej biomasy. Co więcej, posiadają także zdolność rozkładania zanieczyszczeń występujących w ściekach.
Hodowla alg możliwa jest także w warunkach laboratoryjnych - używa się do tego specjalnych przezroczystych naczyń zwanych fotobioreaktorami. Obecnie stosowane urządzenia tego typu są stacjonarne - oznacza to, że wykorzystują tylko część energii słonecznej, potrzebnej do hodowli alg. Wynalazek studentów z Gdańska przynosi istotne ulepszenie - dzięki zastosowaniu dwóch niezależnych siłowników sprzężonych z czujnikiem światła fotobioreaktor podąża za światłem, ustawiając przednią ścianę cały czas pod kątem prostym do promieni słonecznych. Pozwala to na zwiększenie wzrostu biomasy alg nawet o kilkanaście procent, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów produkcji biomasy i procesu oczyszczania ścieków. Budowę prototypu wynalazku sfinansowała Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
(rw)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- giwk.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-