Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-12 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-12
Odbijające się światło zwiększa efektywność ogniw słonecznych

Odbijające się światło zwiększa efektywność ogniw słonecznych
Dzięki zastosowaniu inżynierii zmiennie ułozonych warstw nano i mikrocząsteczek, zespół inżynierów z University of Minnesota poprawił sprawność typowych ogniw słonecznych o 26%.
Czułe na barwę ogniwa DSSC są zrobione z dwutlenku tytanu, światłoczułego materiału, który jest tańszy od krzemu stosowanego w obecnych rozwiązaniach, które zbliżają się do teoretycznego progu sprawności. Jednak obecnie projekty ogniw DSSC posiadają 10-procentową sprawność.
Jedną z przyczyn niskiej efektywności jest to, że ogniwa nie radzą sobie z wchłanianiem energii światła podczerwonego. Nowa warstwowa konstrukcja, jak opisano w Journal of Renewable and Sustainable Energy, zwiększa drogę przebytą przez światło w ogniwie słonecznym i przetwarza szersze spektrum widma elektromagnetycznego w energię elektryczną. Komórki składają się z mikrometrowych sfer z nanometrowymi porami umieszczonymi warstwami.
Sfery, które wykonane są z dwutlenku tytanu, zachowują się jak ciasno upakowane zderzaki w automacie do gier, powodując, że fotony odbijają się, zanim ostatecznie opuszczą ogniwo. Za każdym razem, gdy foton oddziałuje z którąś ze sfer, generowany jest mały ładunek elektryczny.
Interferencje między warstwami pozwalają również na podniesienie wydajności, działając jak lustra i zatrzymując światło wewnątrz ogniwa słonecznego, gdzie może być ono zamienione na energię elektryczną. Taka strategia obrana jest, aby zwiększyć efektywność zbierania światła i może być łatwo zintegrowana z obecnie dostępnymi na rynku ogniwami DSSC.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- solardaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-