Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-04-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-04-12
Od dziś śmieci sortować będzie robot
Od dziś śmieci sortować będzie robot
Od dziś śmieci sortować będzie robot
Robot, który automatycznie segreguje odpady budowlane mógłby w przyszłości sprawić, że część z nich mogłoby być poddawane recyklingowi zamiast w całości trafiać na wysypiska.

Roboty przemysłowe są niezrównane w wykonywaniu precyzyjnych czynności w kontrolowanych środowiskach, jak na przykład składanie samochodów. Jednakże bardziej chaotyczne i niebezpieczne zadania wciąż przypadają, jak dotąd, ludziom; na przykład, sortowanie stosów śmieci w poszukiwaniu cennych surowców nadających się do odzyskiwania. Wkrótce może to się jednak zmienić.

Kierowany przez Tuomasa J. Lukka zespół naukowców z ZenRobotics w Helsinkach pracuje nad robotem, który przejmie to niewdzięczne zadanie.

Skonstruowany przez naukowców robot ‘Recycler’ wykorzystuje dane pochodzące z czujników wizyjnych, wykrywaczy metali, wag oraz ‘zmysłu dotyku’ swojego ramienia, do precyzyjnego sortowania śmieci.

Oprogramowanie robota dzięki metodzie prób i błędów nauczyło się rozpoznawać tuziny rodzajów materiałów, w tym różne rodzaje plastików. Robot potrafi też wyłuskiwać z masy śmieci jadących na taśmociągu beton, metal i drewno.

„Nigdy nie słyszałem o kimkolwiek, kto próbowałby zrealizować coś takiego w tak nieuporządkowanym środowisku.” – stwierdził Edwin Olson z University of Michigan in Ann Arbor.

W celu rozpoznania mniej jednorodnych śmieci, jak kawałki sklejki z gwoździami, robot wykorzystuje spektrometr. Dzięki temu, robot jest w stanie rozróżnić śmieci na podstawie ich koloru.

Od momentu rozpoczęcia testów w lutym, robot nauczył się poprawnie identyfikować połowę odpadów budowlanych

Daleko mu więc do doskonałości, ale należy pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych odpady budowlane stanowią około 50 procent śmieci na wysypiskach. Odzyskanie choćby części tych odpadów oznaczałoby ogromne oszczędności zarówno w surowcach, jak i przestrzeni na wysypiskach.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NewScientistTech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także