Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-07-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-07-06
Ocieplenie klimatu to mniej mroźnych dni
Mroźne dni związane są głównie z północnymi wiatrami, nie zmianami klimatu
Mroźne dni związane są głównie z północnymi wiatrami, nie zmianami klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, z których wynika, że ocieplenie klimatu nie będzie skutkować większą ilością mroźnych dni. Według nich za oziębienia odpowiedzialne są zupełnie inne zjawiska. Ponadto stwierdzono, że zmiany klimatu w Arktyce postępują szybciej, niż w reszcie świata.

Przeprowadzone na Uniwersytecie Exeter badania, którymi kierował dr James Screen, obaliły tezę kontrowersyjnego artykułu, który ukazał się czasopiśmie "Nature Climate Change". Przedstawiono tam teorię, zgodnie z którą część Europy i Ameryka Północna mogą doświadczać coraz większej częstotliwości występowania dni mroźnych w ciągu obecnego stulecia. Nowe badania doprowadziły jednak do dokładnie przeciwnych wniosków.

"Jesienne i zimowe dni - tłumaczy dr Screen - są średnio coraz cieplejsze oraz występują wtedy coraz mniejsze amplitudy dobowe. Oba te czynniki zmniejszają szansę na pojawienie się dni ekstremalnie mroźnych. Zimne dni występują wtedy, kiedy wiatr wieje z północy, przynosząc zimne arktyczne powietrze. Ponieważ nad Arktyką jest coraz wyższa temperatura, wiatr przynosi dużo cieplejsze masy powietrza."

Naukowcy z Exeter zaprezentowali szczegółowe zapisy zmian klimatu, świadczące o tym, że zimne pory roku nie zmieniły się w ostatnich dziesięcioleciach na północnej półkuli. Ich zdaniem przyczyną są północne wiatry i związane z nimi zimne dni. Z modeli tych wynika, że efekt ten będzie utrzymywać się w przyszłości w każdej porze roku, za wyjątkiem lata.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
tvnmeteo.tvn24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także