
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Mississauga w Kanadzie w związku z globalnymi zmianami klimatycznymi klimat Europy może się ochłodzić. Bezpośrednią przyczyną ma być osłabienie Golfsztromu na skutek topnienia lodu na wodach wokół Islandii i Grenlandii.
Takie wnioski postawiono na podstawie danych z zimowych pomiarów od 1958 do 2014 roku, a także na wskazaniach symulacji komputerowych modeli. "Ocieplenie, które obecnie występuje na północnym Atlantyku dzięki Golfsztromowi, ma potencjał, by ochłodzić Europę Zachodnią" - mówi G.W.K. Moore z Wydziału Fizyki i Chemii Uniwersytetu w Mississauga.
Golfsztrom, jest ciepłym prądem oceanicznym i jednym z najważniejszych systemów transportujących ciepło na Ziemi. Zapewnia on łagodny klimat w północno-zachodniej Europie. Tam wychłodzona woda opada i na znacznych głębokościach przemieszcza się do rejonów tropikalnych, gdzie ponownie się nagrzewa i wypływa na powierzchnię, a cykl się zamyka.
Naukowcy tłumaczą, że powstanie nowy, chłodny prąd, który płynąc znad Grenlandii i Islandii na południe połączy się z Golfsztromem. Przez to Prąd Zatokowy osłabnie, a jego ocieplający wpływ na klimat Europy Zachodniej zmniejszy się. Naukowcy zaznaczają, że tylko na wodach w rejonie Islandii i Grenlandii istnieją odpowiednie warunki, by ta wymiana ciepła była w stanie zmienić gęstość wód oceanu na tyle, by zmusić wody powierzchniowe, żeby zaczęły opadać na dno.
"Wymiana ciepła jest słabsza o około 20% - dodaje Moore. Wierzymy, że osłabienie będzie się utrzymywać i ostatecznie spowoduje zmiany w Prądzie Zatokowym oraz całej atlantyckiej cyrkulacji termohalinowej, a tym samym w klimacie Europy."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvn24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe możliwości łączenia materiałów. Gdzie sprawdzą się taśmy VHB?
Taśmy VHB stanowią praktyczną odpowiedź na rosnące potrzeby rynku przemysłowego. Z całego portfolio taśm VHB na uwagę zasługują te, które są...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-