Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-06 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-06
Ocena śladu węglowego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju

Ocena śladu węglowego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju
Obok powiatów: poddębickiego, kwidzyńskiego, starogardzkiego i Płocka, w projekcie weźmie udział także Jaworzno. Badania będzie można wykorzystać do lepszego zarządzania energią i zasobami środowiska oraz w celu zaplanowania inwestycji ekologicznych w miastach.
Ślad węglowy obejmuje emisje sześciu gazów cieplarnianych wymienionych w Protokole z Kioto: dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4), podtlenku azotu (N2O) oraz gazy fluorowane: fluorowęglowodory (HFC), perfluorowęglowodory (PFC) oraz sześciofluorek siarki (SF6). Miarą śladu węglowego jest tCO2eq – tona ekwiwalentu dwutlenku węgla. Obliczenie tego wskaźnika pozwolą samorządom sprawdzić na ile obciążają one atmosferę. Znając wielkość śladu węglowego powiaty mogą szukać sposobów na redukcję emisji szkodliwych gazów.
Pierwsze badania będą prowadzone w Jaworznie jeszcze w tym roku. Obliczanie śladu węglowego wiąże się ze zgromadzeniem i przeanalizowaniem wielu danych z kilku lat i z kilku różnych dziedzin. Wśród nich znajdują się między innymi: wielkość zużycia energii elektrycznej, liczebność różnych typów budynków, liczba zarejestrowanych pojazdów, informacja o rodzaju drzewostanów na terenach leśnych, pogłowie zwierząt gospodarskich, powierzchnia gleb organicznych, ilość ścieków komunalnych oraz sposoby ich oczyszczania.
Koszt badania wynosi od 20 do 50 tys. złotych. W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów, badania zostaną wykonane dwukrotnie - w 2011 i 2015 r. Do oceny śladu węglowego zostanie wykorzystana uproszczona metodologia wypracowana przez Instytut na rzecz Ekorozwoju. Wyniki będą opracowane w formie raportów i zawierać będą analizę śladu węglowego i rekomendacje działań zmierzających do jego zmniejszenia. Obecnie tego typu obliczenia posiadają jedynie 4 miasta w Polsce: Poznań, Warszawa, Bielsko-Biała i Bydgoszcz.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- jaworzno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-