Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-21
Obiecująca metoda sekwestracji opracowana w MIT
Obiecująca metoda sekwestracji opracowana w MIT
Obiecująca metoda sekwestracji opracowana w MIT
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przedstawili nowy sposób sekwestracji dwutlenku węgla polegający na wykorzystaniu fizycznych właściwości gazu do przechowywania CO2 pod powierzchnią ziemi w porowatych formacjach geologicznych.

Głównym zagrożeniem związanym z sekwestracją CO2 jest niebezpieczeństwo wydostania się składowanego gazu do atmosfery poprzez wyschnięte studnie, czy w skutek ruchu płyt tektonicznych. Metoda przechowywania CO2 zaproponowana przez naukowców z MIT wykorzystuje znajdujące się głęboko pod powierzchnią zasolone formacje wodonośne, w których gaz jest składowany w postaci miniaturowych pęcherzyków powietrza. Zdaniem badaczy przechowywany w ten sposób gaz nie ma prawa wydostać się na powierzchnię.

Zaprezentowana przez naukowców z MIT metoda sekwestracji CO2 polega na wtłoczeniu sprężonego gazu na głębokość występowania skał porowatych nasyconych słoną wodą, takich jak piaskowce czy wapienie, które wchłaniają wodę jak gąbka. Podczas wtłaczania pod ziemię CO2 pod wpływem siły wyporu zaczyna unosić się w postaci strumienia gazu wraz z słoną wodą poprzez skałę przepuszczalną. Przepływając przez małe pory skalne woda przylega do ich wewnętrznej powierzchni i powoli zatyka je, uniemożliwiając w pewnym momencie wydostanie się strumienia gazu, który przerywa się i CO2 zostaje uwięziony w porach w postaci pęcherzyków. W takich warunkach po jakimś czasie CO2 rozpuszcza się i powstałe cząsteczki przytwierdzają się do skały tworząc minerały, takie jak węglany żelaza czy magnezu. Niewielka ilość gazu, który wydostanie się zanim pory szczelnie się zamkną, będzie unosić się w kierunku nieprzepuszczalnej warstwy nadkładu skalnego.

Odkrycie naukowców z MIT kładzie nowe światło na wybór lokalizacji dla przyszłych elektrowni. Wybudowanie elektrowni w pobliżu odpowiednich formacji geologicznych pozwoliłoby na sekwestrację emitowanego przez nią dwutlenku węgla w pobliżu obiektu przez cały okres jego funkcjonowania, a sam proces przechowywania mógłby trwać przez wiele stuleci.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
web.mit.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także