
23-24 czerwca w Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy odbyła się konferencja „Bydgoska retencja +2050. Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych - doświadczenia bydgoskie". Uczestnicy dyskutowali różne strategie obrony miasta przed ewentualnymi podtopieniami.
Pretekstem do spotkania był projekt "Bydgoska retencja +2050", który będzie realizowany w najbliższych latach. Zakłada on budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, kanałów oraz zbiorników retencyjnych, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych - głównie w postaci wielkich ulew.
Jak stwierdził rzecznik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Marek Jankowiak, celem konferencji jest "prezentacja nowatorskich rozwiązań opracowanego przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy pionierskiego projektu kompleksowej budowy i modernizacji kanalizacji deszczowej dla Bydgoszczy. Bydgoski projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnej metodologii obliczeń z udziałem oprogramowania niestosowanego dotąd na taką skalę w Polsce, uwzględniającego prognozy opadów do roku 2050 oraz możliwość sterowania retencją zbiornikową z użyciem sztucznej inteligencji."
Bydgoski projekt modernizacji kanalizacji deszczowej jest obecnie jedynym projektem w Polsce, który analizuje i rozwiązuje problemy funkcjonowania systemu kanalizacji deszczowej w skali całego miasta. Otrzymał on aż 129,97 mln zł dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowite koszty to 216 mln zł.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele firm wodociągowych, naukowcy, reprezentanci instytucji państwowych, w tym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, a także samorządowcy miast, którzy zaprezentują działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych na swoim terenie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- expressbydgoski.pl, radiopik.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Systemy zagospodarowania wody deszczowej - trzeba stawiać na przyszłość
Polska należy do tych krajów, w których coraz częściej będziemy odczuwać problemy związane z wodą. Ważną sprawą staje się więc, m.in. odpowiedni...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-