Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-20
O powietrzu na COP19
Smog jest zmorą wielu miast na całym świecie.
Smog jest zmorą wielu miast na całym świecie.

Ministerstwo Środowiska zorganizowało w ramach Koalicji na Rzecz Klimatu i Czystego Powietrza międzynarodowe spotkanie dotyczące poprawy jakości powietrza. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 27 państw a także organizacji międzynarodowych i pozarządowych.

Wiele miast na całym świecie boryka się z problemem silnie zanieczyszczonego powietrza. Dlatego temat ten poruszono również podczas szczytu klimatycznego w Warszawie. W trakcie spotkania Koalicji na Rzecz Klimatu i Czystego Powietrza (ang. (Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-Lived Climate Pollutants – CCAC) spotkali się przedstawiciele 27 Państw m. in. Australii, Danii, Ghany, Japonii, Meksyku, Nigerii, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii. Byli obecni również przedstawiciele WHO, Komisji Europejskiej oraz 15 organizacji pozarządowych. Uczestnicy zwracali uwagę, że walka z zanieczyszczeniem powietrza koncentruje się na dwutlenku węgla. Tymczasem groźniejsze dla zdrowia ludzi są cząstki stałe. Na ocieplenie klimatu wpływają zaś oprócz CO2 takie substancje jak metan, sadza i wodorofluoroweglowodory. Wynikiem spotkań CCAC ma być zaplanowanie wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Polska od 1994 r. jest sygnatariuszem Konwencji Klimatycznej. Protokół z Kioto zobowiązał Polskę do zmniejszenia emisji CO2 o 6 proc. tymczasem nasz kraj osiągnął redukcję na poziomie 30 proc. - Należy podkreślić, że emisja w Polsce SO2 pochodząca z dużych obiektów energetycznego spalania (LCP) w latach 2007-2012 została zredukowana o 48%, natomiast emisja pyłów o 20% - wskazuje Ministerstwo Środowiska. Dodatkowo Polska realizuje program „Kawka" wspierający inwestycje w poprawę jakości powietrza w miastach. - W Polsce, podstawą dla realizacji działań dotyczących poprawy jakości powietrza jest program ochrony powietrza przedkładany przez zarząd województwa i przyjmowany w drodze uchwały przez sejmik województwa. Obecnie w kraju są realizowane 42 programy ochrony powietrza, w tym programy dla obszaru całych województw, jak to ma miejsce w przypadku województwa dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego – zauważa resort środowiska.

Koalicja na Rzecz Klimatu i Czystego Powietrza (Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-Lived Climate Pollutants – CCAC) to inicjatywa zarządzana przez Program Środowiskowy ONZ. Skupia państwa, które podejmują działania na rzecz ograniczania zanieczyszczeń wynikających z uwalniania rożnych gazów cieplarnianych do atmosfery, co ostatecznie wpływa na zmiany klimatu. Polska jest pierwszym krajem UE z Europy Środkowo-Wschodniej, który został partnerem Koalicji. Do zadań Koalicji należy m.in. podnoszenie świadomości społecznej w obszarze krótkotrwałych zanieczyszczeń oraz wsparcie krajowych działań na rzecz redukcji szkodliwych substancji.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także