Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-06-04 | Ostatnia aktualizacja: 2007-06-04
Nowe urządzenie generujące energię z prądów morskich będzie testowane u wybrzeży Szkocji

Nowe urządzenie generujące energię z prądów morskich będzie testowane u wybrzeży Szkocji
Urządzenie kształtem przypomina turbinę wiatrową, z tą jednak różnicą, że norweska konstrukcja ma znacznie krótsze łopaty i obraca się wolniej. Urządzenie osadza się na dnie morskim ustawiając je w taki sposób, aby łopaty były napędzane przez prąd morski.
Do tej pory rozwiązanie firmy Hammerfest Strom w wersji 300 kW było dokładnie testowane przez okres trzech lat w Norwegii. Teraz norweska firma zawarła porozumienie ze szkockim ScottishPower, w ramach którego firmy będą wspólnie pracować nad wykorzystaniem dużego potencjału prądów morskich występujących u wybrzeży Szkocji. Częścią porozumienia jest udoskonalenie technologii firmy Hammerfest Strom i opracowanie pełnowymiarowego prototypu urządzenia.
Do seryjnej produkcji turbina powinna trafić na początku 2008 roku, a w 2009 roku powinny rozpocząć się pierwsze instalacje. Komercyjna wersja urządzenia będzie wytwarzać około 1 MW mocy. W przyszłości możliwe będzie łączenie kilku turbin w jeden system dysponujący łączną mocą od 50 do nawet 100 MW.
Potencjał produkcji energii z prądów morskich na świecie ocenia się na około 150 mld kWh rocznie. Możliwość pełnego wykorzystania tego potencjału wiązałaby się z inwestycjami rzędu 40 mld funtów. Na Wielką Brytanię przypada 13 mld kWh, z czego 80% przypada na prądy morskie występujące u wybrzeży Szkocji.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- iee.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
-
-
-