
Sejm przyjął ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Będzie ona miała wpływ na działalność ok. 80 tys. firm.
Sejm przyjął projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przygotowany przez Ministerstwo Środowiska. - Nowe przepisy wprowadzają zmiany w systemie gospodarki odpadami opakowaniowymi, które dotyczą przede wszystkim producentów opakowań i wprowadzających je do obrotu wraz z produktami oraz sprzedawców produktów w opakowaniach. Ustawa zapewnia przejrzysty rynek i likwidację szarej strefy oraz ułatwienia dla przedsiębiorców, a także pieniądze na edukację ekologiczną – zapewnia Ministerstwo. Jakie są jednak najważniejsze rzeczy, które wprowadzają nowe przepisy?
Ustawa zobowiązuje marszałkó województw do prowadzenia rejestrów przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub zajmują się recyklingiem bądź ich odzyskiem. Wprowadzenie do obrotu produktów w opakowaniach będzie wymagało wpierw wpisu do rejestru. - Pozwoli to na realne śledzenie przepływów odpadów i możliwość reagowania tam, gdzie pojawiłyby się fałszywe dokumenty. Jak wskazują eksperci, rejestr obejmie w sumie nawet 80 tys. podmiotów i zapewni kontrolę nad rynkiem – tłumaczy MŚ. Dodatkowo w ustawie przyjęto zasadę rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że na przedsiębiorców wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach nałożono obowiązek uzyskania poziomów odzysku - 56% łącznego recyklingu oraz 61% łącznego odzysku odpadów opakowaniowych. - Z kolei organizacje odzysku opakowań będą zobowiązane zapewnić te poziomy w oparciu o odpady opakowaniowe zebrane z gospodarstw domowych (minimum 50% w 2020 roku). Będą musiały współpracować z gminami, w tym współfinansować zbieranie odpadów komunalnych – dodaje Ministerstwo. Z obowiązku uzyskania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu będą zwolnieni przedsiębiorcy, którzy wprowadzą do obrotu produkty w opakowaniach o masie nie większej niż jedna tona.
By walczyć z szarą strefą, zostaną wprowadzone nowe wzory dokumentów potwierdzających recykling lub odzysk, a także eksport lub dostawę z zagranicy odpadów opakowaniowych przeznaczonych do recyklingu lub odzysku. Dodatkowo przedsiębiorcy prowadzący odzysk i recykling będą kontrolowani przez marszałków województwa co najmniej raz na 3 lata. Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorstwa dodatkowe obciążenia finansowe na rzecz m.in. edukacji ekologicznej. - Wprowadzający produkty w opakowaniach będzie zobowiązany do finasowania kampanii edukacyjnych w wysokości co najmniej 2% wartości opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku. Pieniądze będą mogły być przekazane także na rachunek NFOŚiGW. Z kolei organizacja odzysku opakowań ma przeznaczać na działania edukacyjne minimum 5% swoich przychodów – czytamy na stronach MŚ.
Pełna treść projektu ustawy znajduje się pod poniższym linkiem:
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/druk.xsp?nr=815
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-
-
-