Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-20 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-20
Nowe przepisy od 1 stycznia 2012

Nowe przepisy od 1 stycznia 2012
Wiceburmistrz Białegostoku Adam Poliński nieoficjalnie przyznaje, że nowo zatrudnionych urzędników może być około 30, ale dopiero od połowy 2013 r., czyli od momentu pełnego przejęcia przez gminy obowiązków nałożonych nowelizacją ustawy o porządku i czystości w gminach. Miasto liczy niespełna 300 tys. mieszkańców.
W liczącym niemal 350 tys. obywateli Lublinie byłoby to ok. 35 etatów. Wynika z tego, że jedna osoba będzie w stanie obsłużyć ok. 10 tys. osób, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców Polski, daje wynik 3,8 tys. nowych urzędników.
Jak poinformował Michał Dąbrowski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, zgodnie z szacunkami i obserwacjami w innych krajach, może to być nawet jedna osoba na 4 tysiące mieszkańców.
Według Marka Golenia, eksperta Związku Miast Polskich, ustawa nakłada bardzo dużo nowych obowiązków na samorządy m.in. rejestrację deklaracji mieszkańców, wydawanie decyzji dotyczących opłaty śmieciowej, weryfikację danych, ściganie nieuczciwych i uchylających się od płacenia osób.
Wprowadzenie przepisów i organizacja systemu to spory problem dla gmin. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć dopiero po podpisaniu umów z mieszkańcami. Do tego czasu muszą liczyć na własne środki.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-