Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-06-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-06-22
Nowe łopatki dla turbin pracujących na terenach górzystych
Nowe łopatki dla turbin pracujących na terenach górzystych
Nowe łopatki dla turbin pracujących na terenach górzystych
Greccy inżynierowie opracowali nowy typ łopat dla turbin wiatrowych pracujących w terenach górzystych. Koncepcja rozdzielonych łopatek, maksymalizuje moc turbiny przy jednoczesnym obniżeniu nakładów produkcyjnych, montażowych oraz kosztów eksploatacyjnych.

Kraje europejskie postawiły sobie ambitne cele w zakresie zwiększenia produkcji energii z źródeł odnawialnych do roku 2010. Niestety nie we wszystkich rejonach Europy adaptacja nowych źródeł energii postępuje w jednakowym tempie.

Farmy wiatrowe bardzo dobrze przyjęły się na północnych wybrzeżach Europy i w Skandynawii. Natomiast na terenach górzystych Europy Południowej energia wiatru pozostaje w znacznej części niewykorzystana. Dzieje się tak z powodu trudnych warunków pracy urządzeń, wynikających z niejednokrotnie silnych i wyjątkowo zmiennych wiatrów. Aby sprostać tym szczególnym wymaganiom, w ramach projektu MEGAWIND została opracowana nowa uniwersalna konstrukcja turbin wiatrowych (klasy 1MW), dedykowana specjalnie dla terenów górzystych.

Szczególnie istotnym elementem projektu, było opracowanie i przetestowanie przez greckich inżynierów z Uniwersytetu Patras, nowych 30 metrowych łopat turbiny. Grupa inżynierów sięgnęła poza konwencjonalne rozwiązania łopat i stworzyła pierwsze łopatki rozdzielone – zdolne do pracy przy mocach rzędu jednego megawata. Specyficzny kształt łopat, pozwala uzyskać większą ilość energii, szczególnie podczas silnych wiatrów, które często występują w terenach górzystych. Aby uchronić konstrukcję przed dodatkowymi naprężeniami, w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, łopatki zostały wzmocnione za pomoc włókien węglowych.

Algorytm opracowanym podczas prac projektowych posłużył do optymalizacji geometrii łopaty, w skład której wchodzą m.in. powierzchnia, profil oraz grubość. Kryterium optymalizacji stanowił wskaźnik AEC (Annual Energy Capture), określający całkowitą ilość energii, generowaną przez urządzenie w ciągu jednego roku. Z użyciem algorytmu przeanalizowano blisko 200 różnych typów łopatek.

W ramach projektu MEGAWIND przetestowano pełnowymiarowy model turbiny. Testy odbyły się zgodnie ze standardem Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (np. IEC 61400-23). Pomiary niektórych elementów urządzenia, np. połączeń mechanicznych, pozwoliły oszacować potencjalne zużycie podzespołów i trwałość turbiny.

Dodatkowe udoskonalenia w nowym rozwiązaniu, dotyczą cyklu produkcyjnego – który został skrócony, przez co zostały obniżone również koszty produkcji i transportu. Modułowa konstrukcja systemu, znacząco ułatwia montaż w miejscu instalacji, co stanowi istotną zaletę szczególnie w miejscach o zmiennym ukształtowaniu terenu. Modułowość konstrukcji ma również wpłynąć pozytywnie na czynności związane z obsługa i ewentualną wymianą niektórych elementów urządzenia. Konstruktorzy turbiny, mają nadzieję że pokonane przez nich bariery techniczne, wesprą w dużym stopniu rozwój energetyki wiatrowej na górzystych terenach Europy Południowej.

(pk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
cordis.europa.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także