Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-26 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-26
Nowa konstrukcja łopat turbiny wiatrowej opracowana w Sandia Labs

Nowa konstrukcja łopat turbiny wiatrowej opracowana w Sandia Labs
Nową konstrukcję nazwano STAR (Sweet Twist Adaptive Rotor). Wyróżnia ją delikatnie zakrzywiony koniec, który sprawia, że ruch łopaty przypomina zamiatanie. Dzięki temu łopata obraca się łatwiej, a w razie wystąpienia silnych podmuchów wiatru przenoszone są na nią mniejsze obciążenia, co przedłuża jej żywotność. Materiały, z jakich wykonano łopatę, to włókno szklane i żywica epoksydowa.
Lepsza tolerancja na silne podmuchy wiatru pozwoliła konstruktorom na wydłużenie długości łopaty do 27,1 m, czyli o prawie 3 metry więcej od klasycznych łopat montowanych na takim samym jak nowa konstrukcja wirniku. Dzięki temu produkcji energii z zastosowaniem nowego rozwiązania zwiększa się o 5-10% zachowując przy tym taką samą jak stare konstrukcje trwałość urządzenia. Łopata jest jeszcze w fazie testów sprawdzających jej zachowanie w warunkach naturalnych w porównaniu z wynikami symulacji komputerowych.
Charakterystyczny kształt łopaty został zaprojektowany specjalnie z przeznaczeniem do pracy w regionach o nieco gorszych warunkach wiatrowych, takich jak środkowy-zachód Stanów Zjednoczonych, gdzie średnia roczna prędkość wiatru na wysokości 10 m wynosi 5,8 m/s. Na terytorium USA występuje wiele obszarów o podobnych prędkościach wiatru, dlatego ich wykorzystanie z użyciem nowej konstrukcji zwiększyłoby 20-krotnie powierzchnię terenów nadających się do produkcji energii z wiatru.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- theengineer.co.uk

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Jak stać się prosumentem i obniżyć wydatki na prąd?
Coraz więcej osób szuka sposobów na pozbycie się wysokich rachunków za prąd. Czy można płacić mniej za energię elektryczną? Jak to osiągnąć i kto...
-
-
-
-