Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-10-12 | Ostatnia aktualizacja: 2007-10-12
Norwegowie chcą wykorzystać zjawisko osmozy do wytwarzania energii

Norwegowie chcą wykorzystać zjawisko osmozy do wytwarzania energii
Zjawisko osmozy występuje, gdy dwa roztwory różniące się potencjałami chemicznymi (stężeniem) zostaną rozdzielone membraną półprzepuszczalną (np. błoną komórkową). W wyniku dążenia substancji do wyrównania stężenia po obu stronach membrany, pojawia się tzw ciśnienie osmotyczne, wymuszające ruch cząstek rozpuszczalnika (np. wody) przez membranę. To właśnie ruch cząstek wywołany ciśnieniem osmotyczny zamierzają wykorzystać Norwegowie.
Badania nad nową metodą produkcji energii firma prowadziła od 10 lat. Ich zwieńczeniem ma być pilotażowa elektrownia, w której Statkraft będzie testował nową technologię. Obiekt ma zostać oddany do użytku do końca 2008 roku i wytwarzać od 2 do 4 kW mocy.
Zdaniem przedstawicieli norweskiej firmy wykorzystując globalnie proces osmozy do produkcji energii można uzyskać ok. 1600 TW mocy. Potencjał Norwegii w tym zakresie wynosi ok. 12 TW.
Technologia produkcji energii z wykorzystaniem procesu osmozy jest przyjazna środowisku i nie powoduje emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jednak póki co koszty energii wytworzonej w ten sposób są znacznie większe od energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Norwegowie oczekują, że za kilka lat dzięki udoskonaleniom technicznym i lepszemu poznaniu procesu koszty energii wytworzonej tym sposobem energii staną się bardziej konkurencyjne.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- power-technology.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl