Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-10-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-10-12
Norwegowie chcą wykorzystać zjawisko osmozy do wytwarzania energii
Norwegowie chcą wykorzystać zjawisko osmozy do wytwarzania energii
Norwegowie chcą wykorzystać zjawisko osmozy do wytwarzania energii
Norweskie przedsiębiorstwo energetyczne Statkraft wybuduje pierwszą na świecie elektrownię wykorzystującą zjawisko osmozy do produkcji czystej energii.

Zjawisko osmozy występuje, gdy dwa roztwory różniące się potencjałami chemicznymi (stężeniem) zostaną rozdzielone membraną półprzepuszczalną (np. błoną komórkową). W wyniku dążenia substancji do wyrównania stężenia po obu stronach membrany, pojawia się tzw ciśnienie osmotyczne, wymuszające ruch cząstek rozpuszczalnika (np. wody) przez membranę. To właśnie ruch cząstek wywołany ciśnieniem osmotyczny zamierzają wykorzystać Norwegowie.

Badania nad nową metodą produkcji energii firma prowadziła od 10 lat. Ich zwieńczeniem ma być pilotażowa elektrownia, w której Statkraft będzie testował nową technologię. Obiekt ma zostać oddany do użytku do końca 2008 roku i wytwarzać od 2 do 4 kW mocy.

Zdaniem przedstawicieli norweskiej firmy wykorzystując globalnie proces osmozy do produkcji energii można uzyskać ok. 1600 TW mocy. Potencjał Norwegii w tym zakresie wynosi ok. 12 TW.

Technologia produkcji energii z wykorzystaniem procesu osmozy jest przyjazna środowisku i nie powoduje emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jednak póki co koszty energii wytworzonej w ten sposób są znacznie większe od energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Norwegowie oczekują, że za kilka lat dzięki udoskonaleniom technicznym i lepszemu poznaniu procesu koszty energii wytworzonej tym sposobem energii staną się bardziej konkurencyjne.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
power-technology.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także