Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-22 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-22
Niemieccy producenci ogniw solarnych zwiększają produkcję

Niemieccy producenci ogniw solarnych zwiększają produkcję
Firma Q-Cells, drugi po japońskim Sharp Solar największy na świecie producent ogniw słonecznych, poinformowała o 52% wzroście zysku operacyjnego w drugim kwartale tego roku. Władze firmy oczekują, że w tym roku wielkość produkcji wyniesie 370 MWp wobec wcześniej zapowiadanych 360 MWp. Dobre informacje napływające z firmy pozytywnie wpłynęły na kurs akcji pomimo nie najlepszych notowań niemieckiego indeksu firm technologicznych.
Q-Cells zawdzięcza dobre wyniki finansowe w pierwszej połowie tego roku przede wszystkim posiadaniu zabezpieczonych kontraktów na dostawę surowca dla podstawowej działalności firmy. Dzięki temu firma jest w stanie produkować swoje wyroby taniej od niektórych konkurentów, a co za tym idzie, może bardziej zyskać na panującej na rynku ogniw w Niemczech i w innych krajach hossie.
Dla kontrastu inny niemiecki producent ogniw solarnych, firma Ersol, odnotowała spadek zysku operacyjnego w drugim kwartale o 27%, a co za tym idzie spadek kursu akcji. Główne przyczyny zmniejszonego zysku producenta to rosnące koszty produkcji ogniw cienkowarstwowych i inwestycje w nowe zakłady. Według analityków firma powinna zacząć odczuwać pozytywny wpływ inwestycji w 2008 roku, a ten rok potraktować jako okres przejściowy. Marża operacyjna firmy w drugim kwartale wyniosła około 12%, dla porównania wartość ta w przypadku firmy Q-Cells wyniosła 24%.
Inny niemiecki producent ogniw solarnych, firma SolarWorld, wypracowała większe zyski w ostatnim kwartale nie dzięki rosnącej sprzedaży na rynku wewnętrznym, lecz dzięki eksportowi, głównie do Stanów Zjednoczonych. Producent płytek pod ogniwa, całych ogniw oraz modułów solarnych prognozuje 32% wzrost zysku operacyjnego w drugim kwartale tego roku. Ostatnie całoroczne prognozy analityków odnośnie firmy przewidywały nieco mniejszy wzrost zysku SolarWorld. Na dobre wyniki firmy w pierwszej połowie tego roku największy wpływ miało przejęcie w zeszłym roku od grupy Shell przynoszącego jeszcze niedawno straty producenta krzemu dla branży solarnej, a także zakup zakładów produkujących ogniwa i płytki pod instalacje solarne.
Zarówno w przypadku firmy Q-Cells, jak i SolarWorld działalność eksportowa stanowi ponad 50% obrotów. Mniejsi producenci ogniw solarnych na rynku niemieckim, tacy jak Aleo Solar czy Sunways swoją podstawową działalność opierają na rodzimym rynku. Dopiero pod koniec 2010 roku Aleo zamierza pozyskiwać połowę dochodów z eksportu. Dla tych firm duże uzależnienie od rynku wewnętrznego może stanowić problem, już w przyszłym roku zapotrzebowanie na ogniwa słoneczne w Niemczech może się zmniejszyć z powodu planów niemieckiego rządu zweryfikowania obowiązującego prawa w zakresie energii odnawialnej. Może to doprowadzić do ograniczenia dopłat do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- news.com.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Zdjęcie: Pixabay.com Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Możliwości wykorzystania jej we własnym domu jest...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl